Više od juhe od bundeve: recept za domaću supernamirnicu
Gotovo ni jedno povrće toliko ne stoji za jesen koliko bundeva. Svima je već odavno poznato da nije odlična samo kao dekoracija, nego je izvrsnog okusa, primjerice u obliku juhe od bundeve. Uz ove savjete i činjenice ćemo uvjeriti i sve ostale.
Bilo kao ukrasna bundeva za rezbarenje ili kao hokkaido, butternut i spaghetti tikva (da, potonja stvarno postoji) - koliko god raznovrsne bile tikve, toliko je različitih mogućnosti za njihovo korištenje u jesenskim jelima. „Može se koristiti na toliko puno načina, prikladna je za juhe, variva, ali je dobra i za slatka jela“, govori nam foodblogerica Verena Lang o svom omiljenom povrću, bundevi. Ona je i prava domaća supernamirnica. Na svom blogu zajedno sa svojom bakom redovito objavljuje tradicionalne recepte s voćem i povrćem iz vlastitog vrta.
Bundeva je pritom, osobito pripremljena kao juha, prava hrana koja će Vam ugrijati dušu, a koja nam ne samo zimi donosi ugodno raspoloženje i opskrbljuje mikronutrijentima. Savršeno za jesen i naš imunološki sustav! Smatrate juhu od bundeve nemaštovitom? Onda ova foodblogerica za Vas donosi savjete kako možete iskoristiti ostatke bundeve, a da (gotovo) svima bude ukusno. Plus: potpuno drukčiji i fini recept za juhu.
Više od juhe od bundeve: tri razloga za ovu domaću supernamirnicu
1. Održava figuru uz detoksikacijski učinak
Betakarotin koji mesu bundeve (i kori hokkaido tikve) daje narančastu boju te silicijeva kiselina mogu povoljno utjecati na vezivno tkivo, kožu, kosu i nokte. K tome je vitamin A dobar za naš vid.
Bubrezi i mjehur će se veseliti visokom udjelu kalija (bundeve sadrže oko 300 miligrama na 100 grama). On izvlači vodu iz tijela na prirodan način i time ima detoksikacijski učinak. Kako praktično!
2. I ostaci se mogu iskoristiti
Većina recepata se vrti oko mesa ovog ploda. Za koru – osim kod hokkaido tikve – često nema nikakve upotrebe. Foodblogerica Verena Lang ipak ne baca ništa. „Koru čuvam za kasnije te od nje zajedno s drugim ostacima povrća radim temeljac koji u kuhanju donosi bogatstvo okusa.“
I ostaci mesa se prema njenom mišljenju mogu dobro iskoristiti: „Ako nešto ostane, onda iskoristim ostatke iz unutrašnjosti bundeve za kašu. Nju začinim s kardamomom i cimetom da dobije slatku notu te dodam malo grčkog jogurta.“
3. Bundeva je ukusna i u slanoj i u slatkoj varijanti
Kada su dani hladniji, onda je kremasta juha od bundeve koja će Vas ugrijati prava blagodat. Bilo da je pripremite u više slanoj ili slatkoj varijanti, fina aroma bundeve nam dopušta takvo eksperimentiranje. Niste ljubitelj klasične juhe od bundeve? S mrkvama umjesto s krumpirima te obogaćena sokom od naranče i kokosovim mlijekom, ova će juha odmah poprimiti dodatnu, voćnu notu, a tipičan okus bundeve će pasti u drugi plan. Uvijek je samo nekoliko finih komponenti potrebno koje će napraviti veliku razliku u okusu. Foodblogerica Verena Lang u svom se receptu oslanja na mješavinu slatkog i slanog i svoju juhu od bundeve obogati sezonskim kruškama.
Recept: Juha od kruške i bundeve
Sastojci za 2 osobe:
- 2 manje kruške
- 500 g zelene hokkaido ili butternut tikve
- 1 manji krumpir
- 1 veća glavica luka
- 1 češanj češnjaka
- 650 ml dmBio povrtni temeljac
- 100 ml kiselog vrhnja
- dmBio ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 2 stabljike svježeg peršina
- kristalna sol
- dmBio crni papar
Priprema:
- Bundevu koja Vam je potrebna za juhu narežite na nešto deblje ploške, kruške prepolovite te ih začinjene soli i paprom dobrih 20 minuta zapecite u pećnici.
- Odstranite srednji dio kruški sa sjemenkama. Luk i češnjak narežite na sitne komade i kratko prepržite na malo maslinovog ulja. Ogulite krumpir i narežite ga na kockice. Dodajte bundevu (s korom) i kruške i zajedno s krumpirom dodajte luku. Zalijte temeljcem i ostavite da se kuha još 15 minuta.
- Otkinite listiće peršina sa stabljike te ih zajedno s kiselim vrhnjem izmiksajte štapnim mikserom.
- Začinite soli i paprom i poslužite dok je toplo.
- Dobar tek!