Fake it till you make it
Rashladiti stan ljeti bez klimatizacijskog uređaja: ako je u stanu neizdrživo vruće i čini se da ništa više ne pomaže, moramo sami sebe ponekad prevariti. Postoje različite mogućnosti kako da zbunimo svoj mozak i uvjerimo ga da je prostorija za nekoliko stupnjeva hladnija.
1. Minimalističko uređenje
Zimi volimo da sve bude udobno. Pritom se ne samo toplije oblačimo, već i naš stan uređujemo ugodnije. I tu se može svašta nakupiti: mekana deka ovdje, dekoracija ondje. Kao priprema za
ljeto trebali biste uredno izbaciti sve suvišne predmete iz stana. Rashladiti stan ljeti je tako mnogo jednostavnije jer minimalistički uređene prostorije automatski djeluju hladnije.
2. Hladni zidovi
Rashladiti stan na drugačiji način: boja zida može utjecati na to koliko se zaštićeno osjećamo u nekom prostoru i koliko se toplim čini sobna klima. Bojanje zidova svakih pola godine nema smisla i nije
održivo. Postoje neke mogućnosti kako se taj fenomen ipak može iskoristiti: na primjer, ljeti objesite veliki poster u hladnim plavim i
zelenim tonovima, ili tirkizno platno koje podsjeća na uskovitlane morske valove.
3. Rashladiti stan sa zelenim biljkama
Sobne biljke imaju ujedno i dvostruki učinak hlađenja: s jedne strane stvarni učinak jer ugljikov dioksid pretvaraju u kisik i svoju vodu za zalijevanje predaju u zrak. A s druge strane psihološki učinak jer zelena boja djeluje opuštajuće i u prostore zrači hladnije svjetlo.
Rashladite sami sebe
Rashlađivanje stana je uzaludno? Snižavanje sobne temperature na prirodan način može zahtijevati i nešto više vremena. Tijekom vrućih dana se stoga uvijek preporuča da fokus ne bude samo na sobnu
klimu, već i na nas samima.
1. Isključite se na nekoliko trenutaka
Baterije za hlađenje su praktične, ali i štetne za okoliš. Njihovo punjenje često sadrži poliakrilni gel, sredstva protiv smrzavanja i konzervanse. To otežava ekološko zbrinjavanje. Dobro je da možemo sami izraditi bateriju za hlađenje: za to nam je potrebna mokra prirodna spužva koju ćemo u vrećici za zamrzavanje staviti u pretinac u zamrzivaču. Može se koristiti već nakon nekoliko sati. Preporuča se posebno s time hladiti ručne zglobove. I najbolje je: čim s led otopi, spužva se vrlo jednostavno može ponovno koristiti.
2. Pričekati i popiti čaj
Na najgoroj vrućini piti još i čaj? Da, možda ledeni čaj, ali sigurno ne topli ... ili? Ovaj trik možemo prekopirati od južnih zemalja: u Turskoj je primjerice običaj da se topli čaj pije i na temperaturama iznad 30 stupnjeva. Ali zašto bi nam to pomoglo kod hlađenja? Tijelo mora hranu i tekućinu koja mu se daje uvijek dovesti na tjelesnu temperaturu. Kod hladnih pića se mora za to potrošiti više energije nego kod toplih. Osim toga, uzimanjem toplih napitaka se proširuju krvne žile čime krv učinkovitije preuzima tekućinu. Od topline se lagano znojimo, što kožu opet ohladi.
3. Mlaki tuš
Slično načelo vrijedi i za tuš. Koliko god zvučalo primamljivo, tuširanje ledeno hladnom vodom u ljetnim danima nije nažalost prikladno za rashlađivanje. Hladna voda signalizira tijelu da se mora zagrijati i uslijed toga nam postaje još toplije. Bolje je stoga koristiti mlaku vodu.
3. Na hladnim potplatima
Ako se znojite tijekom rada od kuće ili obavljanja
kućanskih poslova, možete djelovati protiv toga s rashlađujućim gelastim ulošcima. Gelaste uloške stavite kratko u hladnjak i zatim u kućnu obuću. Ljeti je najbolje nositi otvorenu obuću. I odmah ćete osjetiti olakšanje. Slično kao kod ručnih zglobova, krvne žile na stopalima nalaze se odmah ispod kože i krv koja ovdje teče može se brzo ohladiti.
Dobro je znati
Rashlađivanje stana pomoću klimatizacijskih uređaja i ventilatora troši mnogo struje i nije ekološki. Ako već imate ventilator, trebali biste ga samo učinkovito koristiti. Za razliku od klimatizacijskih uređaja, ventilatori nisu osmišljeni za hlađenje prostora. Ventilatori samo raspoređuju zrak u prostoriji, a strujanje zraka nas hladi. Stoga nema smisla i nije ekološki da pustite ventilator da radi u nekoj prostoriji u kojoj se nitko ne nalazi.