Postanite sretni uz veću dozu samoprihvaćanja! Donosimo ključ uspjeha!
Zamislite da stojite pred ogledalom, nenašminkani i goli, i mislite: “Aha, pa to sam ja.” Prihvaćate se bez osuđivanja, bez kritiziranja, ali i bez odobravanja. Ovako biste metaforički mogli gledati na samoprihvaćanje.
Sa psihoterapeutkinjom, mag. Heidemarie Eder ulazimo dublje u temu i učimo kako naučiti prihvaćati sebe i što pomaže ako ne uspijete prihvatiti sebe i postati sretni.
Gospođo mag. Eder, što znači samoprihvaćanje?
Sposobnost da prihvatite sebe onakvima kakvi jeste: sa svim svojim vrlinama i slabostima, uspjesima i pogreškama. Oni koji prihvaćaju sebe mogu se nositi s vlastitim pogreškama i neuspjesima, ne obezvrjeđuju se i ne osuđuju se – ukratko, mogu postati sretni u svom životu. Samoprihvaćanje znači razumijevanje sebe i učenje iz negativnih iskustava bez obeshrabrenja.
Je li samoprihvaćanje ključ za sreću?
Samoprihvaćanje je važan aspekt osobnog razvoja. Pomaže izgraditi zdrav odnos sa samim sobom i voditi samoodređen, ispunjen život.
Zašto je mnogima toliko teško prihvatiti sebe?
Živimo u društvu koje zahtijeva visoku razinu prilagodbe i postignuća. Od nas se traži gotovo nedostižan tjelesni ideal i vječna mladost. Naše društvo nije baš tolerantno prema pogreškama i uključuje školski sustav koji se fokusira na nedostatke umjesto na prednosti. Ove vrijednosti su nam usađene od malih nogu tako da ih internaliziramo, a da ih nikada ne preispitujemo. Rečenice poput:
- "Nisi dovoljno dobar."
- "Nisi to zaslužio."
- "Nitko te ne voli takvu kakva jesi."
- „Predebeo si, nesportski si tip, lijen si itd.“ otkrivaju unutarnjeg pokretača i kritičara koji nas sprječavaju da prihvatimo i volimo sebe. Naravno, to nas onemogućuje da postanemo sretni.
Kako se samoprihvaćanje razlikuje od ljubavi prema sebi?
Samoprihvaćanje je preduvjet i osnova ljubavi prema sebi. Samoprihvaćanje omogućuje priznavanje vlastitih nesavršenosti i ušutkavanje unutarnjeg kritičara. Ljubav prema sebi nadilazi prihvaćanje i uključuje dobronamjeran, suosjećajan stav prema sebi – u kombinaciji s brigom o sebi, osobito u teškim okolnostima.
Kako možete uspjeti prihvatiti sebe sa svim svojim navodnim slabostima i nedostacima?
Jedan od načina da vježbate samoprihvaćanje je da se prema sebi odnosite kao prema svom najboljem prijatelju. Biti sam sebi najbolji prijatelj uključuje poštovanje, ljubaznost i suosjećanje. Slušate svoje potrebe i govorite kada vas zlostavljaju. Važne rečenice koje si možete izgovoriti, takozvane afirmacije, bile bi:
- "Dobro sam takav kakav jesam."
- „Ja sam vrijedan.“
- "Dopušteno mi je griješiti i mogu učiti iz svojih grešaka.". Ove bi fraze trebale pružiti protutežu i negativnim uvjerenjima koja možete tiho pomisliti ili izgovoriti nekoliko puta dnevno dok ih ne osjetite.
Koje vježbe postoje za više samoprihvaćanja?
- Pozitivno obraćanje sebi: svjesno obraćate pozornost na unutarnje dijaloge, samokritiku i devalvacije i zamjenjujete ih podržavajućim izjavama. Ohrabrite sami sebe i prisjetite se snaga i uspjeha. Pomoći će vam i pitanje "Kakve rečenice ili ponašanje biste poželjeli da ima dobar prijatelj?"
- Dnevnik zahvalnosti: zapišite tri pozitivne stvari koje su se događale svaki dan.
- Briga o sebi: odvojite vrijeme za brigu o sebi i radite stvari koje su dobre za vas.
Koliko je otprilike potrebno da naučite prihvatiti sebe i postanete manje samokritični?
Vježbanje samoprihvaćanja može trajati cijeli život. Nikada nije kasno za početak i nikad niste gotovi. Samoprihvaćanje nije nešto što naučite označavati, prakticirate ga svakodnevno tijekom života, slično kao i svjesnost.
Što učiniti ako samoprihvaćanje jednostavno ne funkcionira?
Loša, nezaboravna iskustva iz djetinjstva, traume privrženosti ili traumatična iskustva iz prošlosti mogu otežati razvoj suosjećajnog odnosa sa samim sobom jer ste doživjeli i internalizirali suprotno. Ako osoba ne uspije razviti samoprihvaćanje, preporučila bih psihoterapiju.