Pobijedite proljetni umor: ovi savjeti pobrinut će se za energiju i dobar osjećaj
Kretanje, izloženost svjetlu za više energije i pomoć iz biljne kuhinje - tako uspijevamo ostati u formi u proljeće.
1. Kretanjem protiv proljetnog umora
Prvi korak protiv proljetnog umora je kretanje zato što jača krvne žile i povisuje nizak krvni tlak. Treninzi izdržljivosti najbolji su za razbuđivanje, a tu se svrstavaju duge šetnje na svježem zraku ili lagano trčanje. Sve što pokreće naš organizam, dobro je i otklanja umor, jer što se manje krećete, postajete umorniji.
2. Više svjetla za više energije
Zbog proljetnih promjena svjetlosti, tijelo mora proći kroz procese prilagodbe zato što su naša tijela tijekom zime bila izložena svjetlosti sve manje, što je dovelo do povišene razine melatonina (hormona sna) u organizmu te smanjene razine serotonina (hormona sreće, odgovornog za aktiviranje tijela). Sve dok se u proljeće ponovno ne intenzivira proizvodnja serotonina, melatonin je dominantan pa se osjećamo i umorno i slabo. No dobra vijest je da je mračno doba godine završilo i da od sada imamo priliku više biti izloženi dnevnom svjetlu. Ako je moguće, trebali biste provesti 20 minuta dnevno na otvorenom, izloženi jakom svjetlu. Tako se naš unutarnji sat vraća u ravnotežu, jer se tjelesni dnevno-noćni ritam ponovno ispravno prilagođava i dokazano poboljšava kvalitetu sna.
3. Ljekovito bilje koje sada pomaže
Maslačak je provjereno dobra biljka koja pomaže u borbi protiv proljetnog umora. Pripisuje joj se važno ljekovito djelovanje, a u prirodi nalazimo je u izobilju. Cvjeta u prikladno vrijeme, upravo onda kada njegova ljekovita svojstva možemo dobro iskoristiti. Gorke tvari u listu potiču metabolizam i pomažu tijelu da se riješi toksina i zimskog tereta. Detoksikacija tijela uglavnom se odvija u jetri i crijevima. Maslačak pruža podršku radu tih organa, a sadrži i mnoge pozitivne sastojke za cijeli organizam: obiluje vitaminom A, važnim antioksidansom, i vitaminom C, koji jača imunološki sustav. Također sadrži karotenoide, flavonoide, kalcij, inulin i minerale. Unos u organizam može biti u krutom ili tekućem stanju.
Svi dijelovi maslačka su jestivi. Cvjetovi mogu uljepšati svježu proljetnu salatu. Bučino ulje savršeno se slaže s okusom biljke. Najbolje je listove preliti vrućom vodom i pustiti da se tako spravljen čaj kuha 10 minuta. Korijenje maslačka može se i osušiti, preliti vodom, a tako dobiveni napitak može se popiti.
Jetra će nam biti zahvalna, a proljetni umor će nestati.