Održivi darovi za Božić: 5 ideja koje donose radost
Usrećiti nekoga nije uvijek lak zadatak. Stvari postaju malo kompliciranije kada se u obzir mora uzeti i okoliš. No, možemo uspješno spojiti održivost i darivanje! Srećom, održivi darovi vrlo su raznoliki i njihova je ponuda sve veća. Od udobnih putovanja vlakom preko novih spoznaja o prirodi pa sve do zdravih užitaka – donosimo raznovrsne inspiracije za kvalitetno darivanje.
Činite dobro za ljude i okoliš uz održive ideje za božićne darove
1. Zabava u vlaku umjesto sramotnog letenja
Vaša omiljena osoba čezne za upoznavanjem svijeta, ali istinski želi paziti i na okoliš? Zajedničko vikend-putovanje vlakom savršeno je rješenje jer je ekološki najprihvatljivije rješenje: mnoga sjajna odredišta lako su dostupna željezničkim vlakovom čija se mreža neprestano širi. Vaučer za putovanje moguće je kreativno nadopuniti - od doručka u šarmantnom kafiću u Budimpešti do potrage za najboljim pierogima u Krakowu... rute od Zagreba prema drugim gradovima u tu- i inozemstvu mogu se rezervirati po prihvaljivim cijenama.
Savjet: materijal od jutenih vrećica može poslužiti za lijepu izradu višekratnih ukrasnih omotnica za putničke karte i poklon-bonove. Mogu se ukrasiti grančicama, suhim narančama i štapićem cimeta.
2. Znanje o bilju koje možete nositi sa sobom
Kako bi bilo divno kada bismo mogli prepoznati prirodna blaga koja rastu u našoj neposrednoj okolini – pa čak i iskoristiti ih za svoje zdravlje. Mnogi ljudi željeli bi proširiti vlastita znanja u području prirodne medicine te stvoriti vlastitu zelenu ljekarnu S ljubavlju dizajnirane kartice s edukativnim sadržajima o samoniklom bilju stručnjakinje za biljke Isabel Fischer mogu biti od pomoći na tom putu.
3. Svaki dan iznova...
... s ljubavlju personaliziran kalendar signalizira primatelju da kroz svakodnevni život ne prolazi sam. Planer postaje još vrijedniji kada znate da je Calendar Maker austrijska obiteljska tvrtka koja već petu generaciju proizvodi personalizirane rokovnike izrađene po narudžbi. Uglavnom se izrađuje od domaćeg recikliranog papira, koji štedi 78 % vode, 68 % energije i 15 % CO₂ u usporedbi s konvencionalnim papirom.
4. Jer čitanje ne poznaje godine
S jedne strane, uglavnom se oslanjaju na digitalni svijet, a s druge strane protive se uništavanju šuma: mnogim mladim ljudima tiskane knjige nisu privlačne. Možda će vaša nećakinja ili unuk otkriti svoju ljubav prema čitanju knjiga iz antikvarijata koji nude rabljene naslove te tako pridonose uštedi dragocijenih resursa. Izbor naslova možete prilagoditi individualnim interesima te ih s ljubavlju zapakirati.
5. Usporeno uživanje
Sameljite žitarice na starim vodenicama, napravite sladoled od seljačkog mlijeka: u prvoj austrijskoj regiji slow food oko dolina Lesach, Gail i Gitschtal te Weissenseea možete ponovno otkriti izvornu hranu i tradicionalne metode proizvodnje na prekrasno usporen način. Naravno, u svemu tome i kasnijoj degustaciji najbolje je uživati zajedno! Sve informacije možete pronaći ovdje.