O ženskim pravima, razlici u plaćama između spolova i sličnome
Diljem svijeta 8. ožujka u središte pažnje stavljaju se prava žena i ravnopravnost spolova. Ovom prilikom za vas smo istražili uzbudljive brojke o ženskim pravima, snažnim ženskim osobnostima itd
U 190 zemalja
… žene imaju glasačko pravo - u svima onima gdje pravo glasanja općenito postoji. Prije više od sto godina - 1918. - žensko glasačko pravo uvedeno je u velikom dijelu srednje Europe.
15.11. bio je…
... 2023. dan od kojega će muškarci prema statistici do kraja godine zarađivati jednako kao i žene - također je poznat i kao “Dan jednakih plaća”. Sveukupno gledano, “razlika u plaćama između spolova” u Europskoj uniji iznosi 12,7 posto. To znači da u prosjeku muškarci zarađuju za toliki postotak više od žena.
1903. rođena Poljakinja…
.. Marie Curie kao prva žena dobila je Nobelovu nagradu u stručnom području fizike, dijeleći je sa svojim suprugom Pierrom te fizičarem Henrijem Becquerelom – za otkrivanje radioaktivnosti. Osam godina kasnije istraživačica fizike i kemije dobila je Nobelovu nagradu za kemiju – ovaj put čast je pripala samo njoj. Marie Curie ne samo da je obilježila pojam radioaktivnosti nego je položila temelje moderne nuklearne fizike. Do danas je jedina žena među pet osoba kojoj je Nobelova nagrada dodijeljena više puta.
Švedska je prva…
… među zemljama Europske unije kada je riječ o udjelu žena u parlamentu: 46,4 posto zastupnika ženskog je roda. Na svjetskoj razini predvodnik je istočnoafrička zemlja Ruanda u čijem se zastupničkom domu nalazi 61,3 posto žena.
Svaka druga osoba …
… prema Global Entrepreneurship Monitoru (GEM) za 2022./23. smatra osnivanje tvrtke željenom opcijom u karijeri. Udio žena među muškarcima koje u Austriji osnivanju tvrtku, raste i trenutačno iznosi 44,8 posto. GEM provodi se svake godine u 60 zemalja i smatra se najvažnijom međunarodnom studijom o istraživanju poduzetničke aktivnosti.
3 milijuna dolara dobivaju…
… i pobjednik i pobjednica USOpena: od 1937. i muška i ženska glavna nagrada na prestižnom teniskom turniru jednako su visoke. Rana je to iznimka u svijetu sporta u kojemu u brojnim disciplinama postoje velike razlike, kao, na primjer, u sportovima loptom ili skijaškim sportovima. Trenutačno je svijetla točka atletika: pobjeda na Svjetskom prvenstvu donosi 70.000 dolara i muškarcima i ženama.