Zdravlje debelog crijeva: pomoć protiv zatvora iz kućne ljekarnice
Svatko tko je ijednom imao zatvor, zna kakav je to osjećaj. Trbuh se nadima, odjednom se osjećate dvostruko teže, ponekad čak popratno dobijete i glavobolju, umorni ste i bez teka. Srećom, postoji pregršt sredstava koje svi imamo u svojim ormarićima i koji mogu biti učinovita pomoć protiv zatvora iz kućne ljekarnice.
Uz jednostavna sredstva do zdrave probave
Tegobe poput zatvora i nadutosti osobito su proširene u domeni ženskog zdravlja. Zašto je to tako? U većini slučajeva uzroke treba tražiti u oscilaciji hormonske ravnoteže, što i ne čudi. Tako hormoni stresa nepovoljno utječu na želudac zato što naše tijelo oslobađa visoke razine kortizola i adrenalina kada je izloženo intenzivnom stresu. Nadalje, razina hormona mijenja se i u razdobljima prije ili tijekom mjesečnice te tijekom menopauze, što može dovesti do probavnih problema. No uzroke ne treba tražiti samo u hormonima nego i u izostanku tjelovježbe, premalom unosu tekućine te pogrešnoj prehrani – sve to potiče neravnotežu u zdravom radu crijeva. Nasreću, pomoću nekoliko jednostavnih trikova možemo si pomoći.
Sedam proizvoda iz kućne ljekarnice koji pomažu kod zatvora
Nešto što možete učiniti prilično brzo kako biste potaknuli probavu jest piti puno vode i redovito vježbati. Dakle, sljedeći put nemojte čekati autobus, nego prošetajte stanicu, dvije (ako imate dovoljno vremena, naravno). Osim toga, postoje mnoge namirnice iz svakodnevne uporabe koje pomažu našim crijevima da povrate svoju prirodnu ravnotežu.- Lanene sjemenke: u crijevima djeluju poput mini spužve, upijaju višak tekućine i čine sadržaj crijeva mekšim i voluminoznijim. Tako utječu na povećanje pokretljivosti crijeva i potiču njihov rad. Potrebno je uzimati najviše 2 žlice lanenih sjemenki dnevno uz dovoljno tekućine. Nemojte dopustiti da sjemenke prethodno nabubre jer bi svoje djelovanje trebale razviti tek u crijevima.
- Sjemenke indijskog trputca: idealan su i nježan laksativ jer imaju sposobnost apsorbiranja tekućine do 40 puta veće od vlastite težine. Njihovo bubrenje u crijevima povećava volumen stolice i povećava pritisak na stijenku crijeva, što prirodno potiče refleks na defekaciju. Potrebno je uzimati 10 grama sjemenki indijskog trputca s najmanje 200 mililitara vode do tri puta dnevno. I ovdje je učinak najučinkovitiji ako sjemenke nisu prethodno nabubrile. Ako ne želite jesti cijele sjemenke, i mljevene ljuske dobar su izbor.
- Jabučni ocat: ono što je u istu svrhu pomagalo našim bakama, i danas je dobro sredstvo protiv zatvora. Jabučni ocat je probiotik i sadrži probavne bakterije. Također potiče proizvodnju želučanog soka. Sve u svemu, potiče i probavu i metabolizam. Stoga, ako imate zatvor, prije svakog obroka popijte čašu vode sa žlicom jabučnog octa.
- Suhe smokve: ukusan su međuobrok i ujedno čiste crijeva. Pri jednoj primjeni pojedite pet suhih smokava, a zatim popijte čašu vode. Alternativno, smokve možete preko noći staviti u posudu s vodom kako bi upile tekućinu, a potom od njih možete napraviti pire ili mousse.
- Sok od povrća: koktel od rajčice, mrkve i kiselog kupusa može učiniti čuda za probavu jer ovo povrće potiče aktivnost probiotičkih crijevnih bakterija. Druge namirnice s probiotičkim učinkom su: kimchi, kombucha, kiseli krastavci ili miso.
- Ricinusovo ulje: ako uzimate ricinusovo ulje, brz učinak bit će zagarantiran. Ricinolna kiselina koju sadrži, inhibira apsorpciju vode i natrija u crijevima. To znači da više elektrolita ostaje u crijevima, količina stolice se povećava i postaje mekša. Uzmite 1/2 do 1 žlicu punu rafiniranog ricinusovog ulja kao jednu dozu na prazan želudac ujutro prije doručka. Učinak nastupa nakon dva do četiri sata od uzimanja.
- Kim: sadržana eterična ulja i tanini podupiru rad probavnog trakta i djeluju antispazmodično. Osobito u obliku čaja za probavu te u kombinaciji s komoračem i anisom, kim je pouzdan pomoćnik kod zatvora i nadutosti. Najbolje je popiti nekoliko šalica tijekom dana kako bi se crijeva vratila u ravnotežu.
Kada bismo se trebali konsultirati s liječnikom?
Zatvor je obično kratkotrajna pojava i stoga se može liječiti nekim od sredstava iz kućne ljekarnice. Međutim, u slučaju ponavljanja simptoma uvijek je preporučljivo potražiti liječničku pomoć. To vrijedi, na primjer, kod:
- krvarenja tijekom pražnjenja crijeva
- primjetnog gubitka težine
- naglog povećanja simptoma
- manje od tri pražnjenja crijeva tjedno
- akutnog zatvora jer može ukazivati na crijevnu opstrukciju (uz istodobnu pojavu vrućice, povraćanja, mučnine, nadutosti, u kombinaciji s jakim bolovima u trbuhu).