Tko jednom otkrije čari trčanja, ne želi ga propuštati. Čak ni zimi. Nema prepreke trčanju za hladnog godišnjeg doba, imate li ovih nekoliko stvari u vidu. Donosimo savjete kako tijekom zimske sezone trčati sigurnim koracima:

Odgovarajuća odjeća za trčanje zimi

Odgovarajuća odjeća je alfa i omega kada je riječ o trčanju zimi. Treba se pridržavati pravila slojevitog oblačenja. Prvi sloj treba biti propustan za zrak kako bi znoj mogao isparavati prema van, a koža ostati suhom. Srednji sloj odjeće treba imati izolacijska svojstva i štititi od vjetra i hladnoće. Vanjski sloj štiti od kiše i snijega. Ako je vani mračno, dio osnovne opreme su reflektori na odjeći i čeona lampa. Posebne tenisice za trčanje s prianjajućim potplatima, čak i šiljcima, pružaju dodatnu sigurnost na skliskim podlogama.

Preporuka za čitanje: ovdje potražite savjete – Trčanje za početnike

Ne zaboravite zagrijavanje

Zagrijavanje, hlađenje i istezanje nakon sportske aktivnosti zimi osobito su važni radi prevencije povreda, održavanja gipkosti tetiva i kondicije. Kratko zagrijavanje u stanu može vam pomoći u tome kako zagrijati mišiće prije no što izađete.

Trčanje na temperaturama ispod ništice

Načelno i temperature ispod ništice nisu prepreka za trčanje ako se osjećate zdravima i u formi. Općenito je važno disati kroz nos, jer dlačice u nosu zagrijavaju zrak. Premda ćete tako biti sporiji, zrak vam neće biti nepodnošljivo hladan pa će se i tijelo lakše nositi s hladnoćom. Na temperaturama nižima od 10 stupnjeva ispod ništice radije biste trebali odustati od intenzivnog treninga na otvorenom, jer bi hladnoća mogla jako suziti i opteretiti bronhije.

Manje je više

Kada za najvećih zima putove zatrpaju snijeg i let, razmislite o tome da radije prošećete. Šetnja je i zimi savršen, a poštedan trening za cijelo tijelo. Potiče krvotok, osnažuje muskulaturu i jača koordinaciju. Štapovi za hodanje pružaju dodatnu stabilnost na zaleđenim putovima. Slično kao i kod trčanja, i pri hodanju je ključno birati slojevitu odjeću. Topla, nepropusna obuća s dobrim prianjanjem za podlogu sprečava padove. Ako hodate na poznatim i osvijetljenim putovima, izbjeći ćete ozljede.

Održavanje kondicije

Ako se tijekom cijele zime poštedite od bavljenja sportom, u proljeće ćete morati početi od samog početka. Naše tijelo mora se redovito kretati kako bi održalo kondiciju. Stoga radije trčite češće i sporije nego da se premorite, a onda odustanete od aktivnosti i ne bavite se njome tjednima. I bavljenje sportom u zatvorenom prostoru na strunjači može nam pomoći da zadržimo formu.

Dobro je znati:

  • Nemojte se obući odviše toplo: upravo trkačice i trkači imaju sklonost obući se odviše toplo. U vrlo kratkom vremenu sportska odjeća će promočiti, što je kontraproduktivno i može prouzročiti prehladu. Ispravan način odijevanja podrazumijeva da, boraveći vani tijekom bavljenja sportskom aktivnošću, imate blagi osjećaj hladnoće, ali da se ne smrzavate. Ako ste u dvojbi, jednostavno se obucite slojevito i ponesite jaknu (prozračnu!) koju možete zavezati oko struka.
  • Zaštitite glavu: više od 30 posto tjelesne topline gubimo preko glave. Prozračna kapa ekstremno je važna ne samo da biste zagrijali uši nego i da biste regulirali tjelesnu temperaturu. Oprez: u ovom slučaju obavezno pripazite na kvalitetu opreme kako vam se na glavi ne bi zadržavala vlaga, nego kako bi se mogla otpuštati.
  • Unos energije: uravnotežena prehrana i dostatan unos tekućine zimi su jednako važni kao i ljeti. Topli napitci i obroci griju tijelo iznutra i opskrbljuju ga energijom.