Tjelesni signali: što nam naše tijelo želi reći?
Što su to tjelesni signali?
Tjelesni signali usko su povezani s intuicijom. Intuitivno osjećamo što našem tijelu treba u nekom trenutku. Nažalost, ono ne može doslovno razgovarati s nama, zbog čega nerijetko šalje upozorenja koja nisu uvijek usklađena s našim svakodnevnim životom. Tako se, na primjer, ponekad znamo osjećati umorno baš onda kada smo uistinu jako zauzeti na poslu, dosadna prehlada nas ulovi baš onda kada smo planirali ići na koncert ili pak kad odemo u restoran, nemamo teka. Takvi i jesu razlozi zbog kojih toliko često ignoriramo vlastite tjelesne signale – jer ne želimo da nas usporavaju. No, uvijek treba imati na umu da naše tijelo govori o svojima, a time ujedno i o našim potrebama. Ako te signale predugo ignoriramo, obično nam to i stigne na naplatu.Kako možemo prepoznati tjelesne signale?
Naše tijelo neprestano šalje poruke iz kojih možemo zaključiti kako je i što mu je potrebno. Važno je da se upoznamo sa značenjem tjelesnih signala. Donosimo nekoliko primjera tipičnih tjelesnih signala i njihovih uobičajenih uzroka koje biste trebali znati:1. Napetost u mišićima
Budite li se već ujutro s osjećajem napetosti u mišićima? Prije svega treba istaknuti da je to jako neugodan osjećaj i u svakom slučaju moramo ga shvatiti ozbiljno. Ovo su neki od razloga za osjećaj napetosti mišića:
- psihički faktor poput stresa
- premalo kretanja
- nepovoljno, monotono kretanje
- nepravilno opterećenje jedne strane tijela
- opća preopterećenost
2. Bolovi u leđima
Bol u leđima tjelesni je signal koji može imati različite uzroke:
- nedovoljno tjelovježbe i dugotrajno sjedenje
- napetost u mišićima
- akutna hernija diska
- psihičko opterećenje
3. Lupanje srca
Rad srca dio je autonomnog živčanog sustava. To znači da ga, baš kao i rad probave, na primjer, ne možemo svjesno kontrolirati. Kada se borimo s lupanjem srca i unutarnjim nemirom, ovi tjelesni signali mogu ukazivati na sljedeće:
- hipertireoza
- hormonalne promjene (npr. u pubertetu, trudnoći i menopauzi)
- stresne situacije
- uzimanje određenih lijekova
Naravno, problemi sa srcem mogu imati i ozbiljne medicinske uzroke, pa se oko njih uvijek treba posavjetovati s liječnikom.
4. Problemi s probavom
Ako patite od čestih proljeva, zatvora, plinova, podrigivanja ili žgaravice, trebali biste malo porazmisliti o sljedećim faktorima koji mogu poremetiti probavu:
- stres i psihičko opterećenje
- nedovoljno kretanja
- nezdrav životni stil
No, budite oprezni, i u ovom slučaju je nužno potražiti savjet liječnika kod snažnih ili dugotrajnih tegoba.
5. Glavobolje
Premda nas Google često želi natjerati da vjerujemo u nešto drugo, glavobolje obično imaju sasvim bezazlene ili svakodnevne razloge:
- nedostatan unos tekućine
- sunčanica stres
- loša prehrana
- trajna buka
- promjena vremena
- poremećaji spavanja
- emocionalno opterećenje
- menstrualni ciklus
- prezategnuta kosa, pritisak obruča za glavu itd…
Naravno, postoji znatno više tjelesnih signala koje možete itekako prepoznavati ako svjesno slušate svoje tijelo. No, za sve tegobe, bez obzira jesu li psihičke ili fizičke, važno je prvo potražiti savjet liječnika kako bi se isključile ozbiljne bolesti.