Active Beauty
Sve što moramo znati o krpljama
vrijeme čitanja: min
Zimski sport

Sve što moramo znati o krpljama

Hodanje na krpljama nježan je zimski sport koji se lako prakticira i košta relativno malo. Za ACTIVE BEAUTY donosimo objašnjenje kakva vam je oprema potrebna, koje su u Austriji najljepše rute i na što morate obratiti pozornost.

Kako funkcionira krpljanje?

Kako biste i po dubokom snijegu mogli ići na duga planinarenja, krplje su neizostavan dio vaše zimske opreme. Zahvaljujući širokoj kontaktnoj površini krplji, ne tonete u duboki snijeg kao inače, već možete gaziti po snježnoj površini. Posebna tehnika planinarenja nije prijeko potrebna - trebate samo paziti na to da vam korak bude malo širi od uobičajenog kako ne biste sami sebi stali na noge.

Za koga je krpljanje prikladno i je li naporno?

Hodanje po snijegu prikladno je za početnike i napredne planinare. Za jednostavne ture krpljama po uređenim, označenim stazama nije potrebna posebna vještina ni vrlo dobra kondicija. Ovisno o duljini, nagibu i snježnim uvjetima, ture mogu iziskivati i veći fizički napor. Na primjer, probijati se po dubokom snijegu ili uzbrdo s krpljama na nogama puno je zahtjevnije od svladavanja uređene rute po ravnom terenu. U svakom slučaju, važno je dobro planiranje, prava oprema i poštena samoprocjena.


Više o regeneraciji nakon vježbanja saznajte ovdje.

Koliko je krpljanje zdravo?

U principu, svatko tko je fizički spreman, može planinariti s krpljama. Započnite s kratkim i laganim rutama kako biste se naviknuli na novi sport i kako se ne biste preopteretili. Također preporučujemo pohađanje tečaja ili sudjelovanje u nekim vođenim turama na početku. Nježni zimski sport nije samo zabavan, nego i aktivno promiče zdravlje: hodanjem na krpljama treniramo ravnotežu, koordinaciju i skupine mišića kao što su bedra, listovi, ramena, ruke i leđa. Osim toga, sportovi izdržljivosti na hladnoći povećavaju rad srca i dišnog sustava te tako jačaju imunološki sustav. Dodatno: lagana tjelovježba u prirodi pomaže pri smanjenju stresa.

Ne zaboravite se obilno namazati kremom za sunčanje kada hodate na krpljama - jer i zimi je sunce prilično jako. Više o zaštiti od sunca zimi saznajte u ovom članku.

Gdje se u Austriji može otići na krpljanje?

Hodanje na krpljama u Austriji moguće je u višim predjelima Alpa s dovoljno prirodnog snijega. Klasične regije za zimske sportove i mirnije regije bez velikih skijaških područja obično također nude ture na krpljama. Sportaši na krpljama pronaći će ono što traže posebno u sljedećim saveznim državama i regijama:

  • Salzburg (na primjer u Lungau ili u Saalachtalu)
  • Koruška (na primjer kod Weissenseea ili u Lesachtalu)
  • Štajerska (na primjer u Almenlandu ili u regiji Murtal)
  • Tirol (na primjer u kitzbühelskim Alpama, u Ötztalu ili srebrnoj regiji Karwendel)
  • Vorarlberg (na primjer u Bregenzerwaldu ili u Montafonu)
  • Gornja Austrija (na primjer u Nacionalnom parku Kalkalpen ili u Češkoj šumi)
  • Donja Austrija (na primjer na Raxu ili Hochkaru)

U nacionalnim parkovima kao što su Nacionalni park Hohe Tauern ili Nacionalni park Gesäuse nude se izleti s rendžerima na krpljama. Oni vas prate kroz zimski krajolik i pružaju zanimljive informacije o prirodi i životinjama poput kozoroga i tetrijeba.

Kakva oprema vam je potrebna za krpljanje?

Kod krpljanja najvažnije su prave zimske cipele koje ćete nositi preko krplja. Najbolje su vodootporne planinarske čizme visoke do gležnja. Potplat bi trebao biti čvrst, a cipele dobro podstavljene te tople. Naravno, potrebne su vam i krplje, štapovi i zimska odjeća.



Oprema

  • zimske cipele (visoke do gležnja, vodootporne, podstavljene)
  • gamaše (navlake za cipele i hlače za zaštitu od vlage)
  • snježne krplje (široka ponuda modela, najbolje pitati u specijaliziranoj trgovini)
  • štapovi za hodanje (za održavanje ravnoteže)
  • prikladna zimska odjeća (npr. termohlače, kapa, rukavice itd.)
  • ruksak
  • dovoljna količina hrane (čaj, grickalice, misli pločice)
  • oprema za hitne slučajeve koja uključuje mobitel, komplet prve pomoći i deku/vreću za spašavanje
  • za rute po otvorenom terenu dodatna oprema protiv lavine (LVS uređaj, sonda i lopata)

Kakve su aplikacije prikladne za krpljanje?

Dobre aplikacije za hodanje po snijegu nude puno više od pukog predlaganja tura. To su, takoreći, mali, digitalni suputnici u krpljanju. Osim planiranja obilaska, također pružaju podršku u navigaciji, određivanju vrha ili upućivanju hitnih poziva. Aplikacije s izvanmrežnom funkcijom idealne su, iako obično zahtijevaju naknadu. To vam omogućuje preuzimanje obilaska unaprijed i pristup podacima čak i bez internetske veze. Popularne aplikacije za obilazak krpljama uključuju aplikaciju za obilazak Alpenvereinaktiv ili aplikaciju Rother.

Na što obratiti pažnju kod krpljanja?

Kod krpljanja dva su glavna aspekta koja treba uzeti u obzir kako bi se spriječili rizici i opasnosti: očuvanje prirode i sigurnost.

Očuvanje prirode

Prema Austrijskom alpskom savezu, kada krpljate u planinskim šumama i oko njih, trebali biste se držati uobičajenih ruta za turiste i ne skrenuti sa šumskih i pješačkih staza. Time se smanjuje rizik od uznemiravanja ugroženih životinjskih vrsta tijekom zimskog sna ili zastrašivanja životinja koje žive u šumi, poput tetrijeba ili velike divljači.

Sigurnost

Kada je u pitanju sigurnost, potrebno je voditi računa o lavinama na turama izvan osiguranih ruta. To uključuje upoznatost s izvješćima o lavinskoj situaciji i odgovarajuću opremu za slučaj opasnosti i lavine. Ture se ni pod kojim okolnostima ne smiju poduzimati ako su razine opasnosti 4 ili 5!

Ovi proizvodi za krpljanje dostupni su u dm-u:

Sa zaštitnim faktorom 50

„Krema za lice Anti-Age & Anti-Pigments, SPF 50, 50 ml“ NIVEA SUN

dostupno u dm online shopu

Njegujući je balzam za usne

„Sun Protect balzam za usne, SPF 30,“ Labello

dostupno u dm online shopu

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.