Active Beauty
Prostata: što muškarci moraju znati
vrijeme čitanja: min
Muško zdravlje

Prostata: što muškarci moraju znati

Više od 40 posto muškaraca starijih od 60 godina pati od povećane prostate. I mladići od 40 godina naviše također bi se trebali upoznati s radom ove žlijezde. Što kontrolira prostatu? Zašto je toliko važna za zdravlje muškaraca? Koji je najbolji način za poduzimanje mjera opreza? Povodom mjeseca muškog zdravlja, studenog, pitali smo stručnjakinju o ovom muškom organu.

Dr. Andrea Gnad specijalistica je urologije, andrologije i seksualne medicine. Za ACTIVE BEAUTY objašnjava sve o prostati i pravilnoj prevenciji.

Kako prostata izgleda i gdje se nalazi?

“Prostata je smještena duboko u muškoj zdjelici, ispod mokraćnog mjehura i sa strane graniči s rektumom,” objašnjava dr. Andrea Gnad, specijalistica urologije, andrologije i seksualne medicine. "Mokraćna cijev prolazi kroz sredinu prostate, a sjemenski mjehurić i sjemenovod ulijevaju se u ovaj dio uretre."
Kod mladih muškaraca, žlijezda je "otprilike veličine kestena", ističe dr. Gnad. Međutim, prostata se povećava s godinama i tijekom života može "narasti do veličine mandarine ili grejpa".
“Tijekom godina, svaki muškarac iskusi mali do veliki, ali benigni rast žlijezde. To može uzrokovati probleme pri mokrenju.” U mnogim je slučajevima povećanje prostate benigno, ali ipak uzrokuje probleme. Ako je povećanje prćeno bolnim simptomima ili problemima, prostata se kirurški može smanjiti. “Dio prostate uklanja se kroz mokraćnu cijev.” To se uglavnom radi kada prostata vrši velik pritisak na mokraćnu cijev i otežava mokrenje, što opetovano uzrokuje upale“Moguće je i smanjenje veličine lijekovima, ali to sa sobom donosi nuspojave, jer narušava ravnotežu testosterona. Ova se vrsta liječenja češće primjenjuje kod starijih muškaraca.“

Koja je uloga prostate?

“Prostata služi kao reproduktivni organ”, objašnjava urolog. “Enzimi u sekretu koji proizvodi, potiču spermu na plivanje i osiguravaju energiju potrebnu za oplodnju. Muški ejakulat je mješavina sperme iz testisa i sekreta iz prostate te sjemenskih mjehurića.”
No prostata također ima važnu funkciju zadržavanja - jedan je to od razloga zašto se pacijenti s malignim oboljenjem čija je prostata u potpunosti uklonjena, često žale na inkontinenciju. “Žene dno zdjelice štiti od inkontinencije. Muškarci imaju prostatu i dno zdjelice, ali nisu navikli koristiti dno zdjelice. Nakon operacije, muškarci mogu ciljanom obukom naučiti kako povratiti svoju kontinenciju korištenjem dna zdjelice,” ističe dr. Gnad.

Kod kakvih tegoba bi trebalo potražiti liječničku pomoć?

Postoje simptomi koji ukazuju na bolest prostate i tada je svakako nužan odlazak na liječnički pregled. To uključuje:
  • pojačani nagon za mokrenjem s manjim količinama urina
  • bolno mokrenje ili erekcija/erektilna disfunkcija
  • promijenjen ejakulat (npr. krvav)
  • bol u prostati ili donjem dijelu leđa
  • nagli, nevoljni gubitak težine
  • natečeni, bolni limfni čvorovi
Naravno, navedeni simptomi mogu imati različite uzroke i ne moraju biti povezani s ozbiljnom bolešću. Ipak, svakako je poželjno konzultirati se s liječnikom.

Kako najbolje čuvati zdravlje prostate?

Baš kao što žene planiraju odlazak ginekologu, i to najkasnije kod pojave prve mjesečnice, tako bi i muškarci od 45. godine trebali odlaziti na redovite preglede. Prema mišljenju dr. Gnad sljedeće točke osobito su važne:


1. Redoviti preventivni pregledi: „Ako imate nasljednu sklonost, trebali biste jednom godišnje obavljati pregled prostate nakon što navršite 40. godinu, a ako nemate nasljednu sklonost, onda od 45. godine. Međutim, liječnik može individualno odrediti interval, ovisno o vrijednosti PSA. Ova vrijednost odnosi se na prostata-specifični antigen (PSA) u krvi. Njega proizvodi prostata i vrijednost ne bi smjela prelaziti određene granice. Ako je vrijednost ispod 4, obično je sve u redu. Ako je vrijednost PSA vrlo niska, pregledi svake 2-3 godine mogu biti dovoljni.” Prema riječima liječnika, testiranje vrijednosti PSA je i dalje standard. “Praćenje te vrijednosti jedan je od temelja prevencije”, objašnjava dr. Gnad.

2. Promatranje i dokumentiranje: prema riječima liječnika, nije važna samo apsolutna vrijednost PSA nego i progresija vrijednosti: „Mjerenje vrijednosti PSA je trenutačna slika. Samo kontinuirano promatranje PSA-krivulje, odnosno tijeka vrijednosti, daje dugoročnu informaciju o zdravlju. Posao liječnika je da ih kontrolira. Ako promijenite liječnika, zamolite da vam se stave na raspolaganje sve vaše prethodne vrijednosti ili redovito sami vodite njihovu evidenciju.”


3. Pregledi palpacijom
Kratki rektalni pregled također je dio urološkog pregleda. Umetanjem prsta u anus na nekoliko sekundi provjerava se veličina prostate. Dr. Gnad: „Mnogi muškarci ovu vrstu pregleda smatraju neugodnom, ali uvjeravam vas da nije bolna i da je još uvijek važna u prevenciji raka. Ne mogu se sve vrste raka otkriti prema vrijednosti PSA – neke se mogu osjetiti samo palpacijom. Stoga preporučujem da se svi pacijenti podvrgnu taktilnom pregledu.”

Savjeti za lifestyle zdrave prostate

Uravnotežena prehrana i redovita tjelovježba dobri su za zdravlje (prostate). Preporučljivo je koristiti sve namirnice koje pozitivno utječu na hormonalnu ravnotežu, a time i rast prostate. To su:
  • zdrave masti: povećana konzumacija masti negativno utječe na bolesti prostate. Međutim, važno je koja se vrsta masti konzumira. Zasićene masnoće životinjskog podrijetla povećavaju rizik od raka, dok ga nezasićene masnoće biljnog podrijetla smanjuju. Meso, žitarice i krumpir najčešći su izvori nezasićenih masnih kiselina, no riba, biljna ulja, orašasti plodovi i avokado također su namirnice koje sadrže obilje zdravih masnoća.
  • vlakna: vlakna i hrana bogata vlaknima, poput voća, povrća i proizvoda od cjelovitih žitarica smanjuju rizik od bolesti prostate.
  • likopen: likopen sadržan u rajčicama (i nekim drugim crvenim plodovima) antioksidans je i hvatač slobodnih radikala. Za smanjenje rizika od raka prostate preporučuje se doza od otprilike 10 srednje velikih zrelih rajčica tjedno.
  • fitoestrogeni: ove biljne tvari inhibiraju učinke estrogena u organizmu. Usporavaju rast prostate. Razlikuju se flavonoidi (npr. u slanutku, soji i čaju) i lignani (npr. u proizvodima od žitarica i lanenim sjemenkama).
  • prirodno ljekovito bilje: za ublažavanje simptoma ionako povećane prostate dokazana je ljekovitost biljke sitnolisna vrbolika: čajnu žlicu ove biljke prelijte četvrtinom litre kipuće vode. Pustite da odstoji pet minuta i popijte šalicu ujutro i navečer. Ostali korisni ekstrakti uključuju ekstrakte serenoje repens ili korijena koprive. Također se kaže da grickanje sjemenki bundeve pomaže zdravlju prostate.

#Movember – mjesec muškog zdravlja

Posebno u studenom, mjesecu muškog zdravlja, postoje mnoge kampanje koje imaju za cilj potaknuti muškarce da se brinu o svome zdravlju.
#movember se obilježava u studenom kada muškarci diljem svijeta puštaju brkove kako bi podigli svijest o važnim problemima muškog zdravlja. Riječ brkovi - na engleskom moustache - u kombinaciji s engleskim nazivom studenog – november- tvore Movember i tvara razigrani poticaj za početak razgovora. A to može spasiti živote. Tri četvrtine svih samoubojstava počine muškarci zbog psihičkih problema s tabu-temama, dok rak prostate nerijetko ostaje nedijagnosticiran. Pokret, osnovan u Adelaideu u Australiji, primarno putem društvenih mreža prikuplja donacije za zdravstvene i preventivne projekte.


x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.