Metoda Wima Hofa: 6 činjenica o ledenom kupanju i savjeti stručnjaka
Dok se jedni na obali smrzavaju u jaknama, drugi se sretno kupaju u ledenoj vodi: metoda Wima Hofa s posebnim disanjem namijenjena je jačanju imunološkog sustava. No je li kupanje u ledenoj vodi doista zdravo? I zar hladan tuš nije dovoljan? Razgovarali smo sa stručnjakom za Kneipp metodu liječenja.
Bilo da se radi o ekstremnoj prehrani bilo o ekstremnim sportovima, jedno je sigurno, ekstremi nikada nisu dobri za zdravlje. Metoda Wima Hofa, odnosno kupanje u ledenoj vodi, očito je iznimka. Vjeruje se da ta praksa jača imunološki sustav i vraća umorna tijela u formu.
Bilo u mirnom jezeru bilo u nemirnim vodama, plivanje u hladnoj vodi, poznato i kao plivanje u ledu, kupanje u ledu ili zimsko kupanje, postaje sve popularnije. Na kraju, ali ne i najmanje važno, za to je "kriv" nizozemski ekstremni sportaš Wim Hof, poznat i kao “Ledeni Čovjek”, koji se penje na Mount Everest u kratkim hlačama ili trči maratone sjeverno od Arktičkog kruga. Čak može stajati do vrata u ledenoj vodi gotovo dva sata. Ekstremni sportaš svoje uspjehe pripisuje metodi nazvanoj prema njemu, Wim Hof, koju je sam razvio. O toj metodi razgovarali smo s liječnicom koja slijedi Kneippovu metodu liječenja, Renate Webersberger, predsjednicom Austrijskog društva za Kneippovu medicinu.
Metoda Wima Hofa: sedam ledeno hladnih činjenica
1. Što je metoda Wima Hofa?
Praksa se uglavnom sastoji od posebne tehnike disanja i redovitog kupanja u hladnoj vodi. Kaže se da plivanje u hladnoj vodi pomaže u kontroli vlastitog živčanog sustava, jača imunološki sustav, potiče na stjecanje viših mentalnih snaga i pruža bolji fizički osjećaj. No to ne mora uvijek biti ledena kupka: hladan tuš jednako je učinkovit. I sam Wim Hof svaki se dan nakon buđenja tušira tri minute hladnom vodom.
2. Metoda Wima Hofa: kakav je učinak kupanja u ledenoj vodi?
Naše tijelo nastoji održati temperaturu konstantnom. Hladni podražaji narušavaju ravnotežu pa se u tijelu događa reakcija: snažno povećanje protoka krvi uslijed čega se zahvaćeno područje brzo ponovno zagrije. Redovitom uporabom hladne vode treniramo ovu reakciju. Tijelo sve bolje uči obrađivati podražaj hladnoće. Regulacijski trening ima pozitivan učinak na tijelo. Jača imunološki sustav, pomaže u smanjenju stresa, trenira krvožilni sustav i čini vas manje osjetljivima na hladnoću, potvrđuje liječnica. Činjenica da se pritom oslobađaju protuupalne tvari još je jedna od prednosti kupanja u ledenoj vodi. Kupanje u ledenoj vodi također može pomoći u mršavljenju te osigurati hormonalnu ravnotežu i bolji san. Jutarnje kupanje u ledenoj vodi daje motivaciju, jer oslobađa puno endorfina i hormona sreće, a ujutro imate osjećaj da ste već nešto postigli. Večernje kupanje u ledenoj vodi je, pak, više za opuštanje. I koliko često se treba kupati u ledenim kupkama da bi se postigao učinak?
Upozorenje: kada je kupanje u ledenoj vodi opasno?
Obavezno razgovarajte sa svojim liječnikom je li kupanje u ledenoj vodi pravo rješenje za vas. Ako imate kardiovaskularnih problema ili visok krvni tlak, nikako se nemojte kupati u ledenoj vodi. Sljedeće vrijedi za sve: nikada ne idite na kupanje u ledenoj vodi bez pratnje!
3. Kupanje u ledenoj vodi s pravilnom tehnikom disanja: ovako funkcionira metoda
Disanje: svi znamo da je pravilno disanje važno. Cijela se metoda stoga temelji i na posebnoj tehnici disanja: trideset do četrdeset puta duboko udahnite i izdahnite bez stanke. Zatim zadržite dah na minutu. Na početku se ograničite na dvije runde pa serije ponavljajte sve češće. Vježbe disanja također se mogu kombinirati s nekoliko joga vježbi.
Hladnoća: ako ste dobro ovladali disanjem, možete prijeći na drugi i bitan dio metode - hladnoću. Odvažite li se tada u ledenu vodu ili pod hladan tuš, važno je pripaziti na dah, odnosno važno je ne dahtati.
4. Kako se naviknuti na hladnoću?
Nemojte se odlučivati na nagle prijelaze. Sam Wim Hof preporučuje polagano navikavanje na hladnoću hladnom vodom uz korištenje posebne tehnike disanja. Naravno, potrebno je razlikovati i hladan tuš od ledene kupke. Molimo vas da u ledenu kupku uskočite samo nakon savjetovanja sa stručnjakom koji se razumije u metodu Wima Hofa. „U Kneipp medicini radije koristimo blage mjere za početak, kao što su naizmjenično tuširanje ili naizmjenično kupanje u toploj i hladnoj vodi, i to samo u području ruku i nogu,“ kaže liječnica koja slijedi Kneipp metodu, Regina Webersberger.
Dodatni savjet: premda metodu nazivamo "ledenim kupanjem", ako je voda suviše hladna, u hladnoj se vodi morate zadržati kratko (molimo vas da pritom na glavu stavite toplu kapu), nakon čega odmah morate izaći iz vode. Potom se odmah osušite, navucite tople čarape i rukavice, kao i široke, udobne džemper i hlače.
5. Kada je previše?
“Ako mi je cijeli dan hladno nakon plivanja u ledeno hladnoj vodi, onda to znači da sam se u njoj zadržala previše”, kaže Webersberger. Ledeno kupanje problematično je za osobe s teškim poremećajima cirkulacije i visokim krvnim tlakom. S druge strane, ako se tijelo brzo uspije vratiti na normalnu temperaturu, tada se “nakon takve mjere osjećate aktivirano, fit i izuzetno dobro!”
6. Zdravi pomoću ledenog kupanja prema Wimu Hofu i Sebastianu Kneippu?
Još jedan legendarni zimski kupač, osim Wima Hofa, bio je Sebastian Kneipp koji se danas smatra ocem liječenja hladnom vodom. Bavarski svećenik, koji je postao poznat kao hidroterapeut i prirodoslovac, počeo se kupati u ledenom Dunavu triput tjedno kako bi liječio svoju tuberkulozu. “Tako je zapravo uspio pobijediti svoju bolest”, kaže liječnica koja slijedi metodu liječenja prema Kneippu, Regina Webersberger.
Učinci na zdravlje znanstveno su dokazani: prema jednoj nizozemskoj studiji, ispitanici koji su se nakon toplog tuširanja najmanje 30 sekundi tuširali hladnom vodom, imali su 29 posto manje bolovanja od onih koji su se tuširali samo toplom vodom.