Lijepa stopala: najbolji savjeti za umirujuću kupku za stopala
Opuštajuća kupka za stopala vjerojatno je najpodcijenjeniji mini-time koji si možemo priuštiti. Osigurava svilenkastomeka, njegovana stopala, a čak može pomoći kod problema sa spavanjem i glavobolje. Donosimo najbolje savjete kako možete stvoriti prekrasne trenutke blagostanja s kupkom za stopala, čak i ako nemate kadu kod kuće.
Naša stopala rade nevjerojatne stvari svaki dan: osiguravaju mobilnost i daju nam potporu. S njima možemo trčati, balansirati, skakati, penjati se i plesati. No o tome rijetko razmišljamo. Naša su stopala osjetljivija od našeg lica zato što ih tisuće malih živčanih završetaka i senzora čine jednim od najosjetljivijih dijelova našeg tijela. Zato je vrijeme da ih pobliže pogledamo.
Kada je kupka za stopala osobito korisna?
Kada je vani hladno i kišovito ili su nam stopala posebno hladna na mraznom zimskom danu, topla kupka za stopala pravi je užitak. Pri visokim temperaturama hladne kupke za stopala mogu djelovati osvježavajuće i potaknuti cirkulaciju.
Redovite kupke za stopala održavaju ih zdravima: pomažu kod upala noktiju, čine ispucane pete i nožne prste ponovno glatkima, a pomažu čak i u borbi protiv atletskog stopala. Osim toga, kupke za stopala najbolja su priprema za pedikuru kod kuće.
Kupke za stopala ne samo da njeguju opterećenu kožu stopala nego i opuštaju cijelo tijelo. Prema Sebastianu Kneippu kupka za stopala može odagnati prve znakove prehlade.
Uz dodatak eteričnih ulja, mogu se ublažiti menstrualni grčevi, infekcije mjehura, napetost mišića i glavobolja. I usput, kupke za stopala su prekrasan način da uronite bez kade.
Kakve kupke za stopala postoje?
Još od Sebastiana Kneippa znamo za ljekovito djelovanje kupki za stopala. Utemeljitelju liječenja hladnom vodom, prije svega, dugujemo istraživanje ljekovitog djelovanja ledenih kupki, hodanja u vodi i izmjeničnih toplih i hladnih kupelji. Djelovanje kupke za stopala ovisi prvenstveno o temperaturi vode i korištenim dodacima.
Hladne kupke za stopala potiču cirkulaciju i prokrvljenost. Osim toga, eterična ulja – poput ulja paprene metvice, ulja limuna ili ulja čajevca – mogu povećati dekongestivni učinak. Idealna temperatura za hladne kupke je između 8 i 18 stupnjeva. Ako vam je ova temperatura preniska, možete uroniti stopala u hladnu vodu u kratkim intervalima od oko 2 minute.
Opuštajuće i hranjive kupke za stopala s uljem lavande potiču miran i dubok san te djeluju na snižavanje krvnog tlaka. Dodani hranjivi sastojci – poput mlijeka, meda, bademovog ulja ili cvjetova kamilice – čine opterećenu kožu stopala mekom i podatnom. Tople kupke za stopala su one na temperaturi od 38 do 40 stupnjeva, a preporučeno vrijeme kupanja je 10 do 20 minuta.
Kupke za stopala s rastućom temperaturom najbolje djeluju kod prvih znakova prehlade. Pritom temperaturu vode polako treba povećavati. Za respiratorne infekcije u vodu možete dodati 1 šalicu morske soli i 2-3 kapi ulja smrekovih iglica. Stopala uronite u vodu temperature 33 stupnja i polako povećavajte temperaturu do 40 stupnjeva. Nakon 15-20 minuta najbolje je otići odmah u krevet.
Naizmjenične tople i hladne kupke za stopala jačaju imunološki sustav i krvne žile u stopalima i nogama. Međutim, malo ih je kompliciranije koristiti kod kuće jer su vam potrebne dvije kadice za stopala. Jednu kadu napunite vodom od 36 stupnjeva, a drugu vodom od 18 stupnjeva. Stavite obje noge u toplu kadu na pet minuta. Zatim uronite stopala u hladnu kadu na 15 sekundi. Ponovite postupak jednom.
Na što treba obratiti pozornost prilikom kupanja stopala?
Općenito, stopala ne smijete kupati dulje od 15 do 20 minuta i tada se dobro pobrinite za to. Hladne kupke za stopala jačaju naše srce i izazivaju sužavanje krvnih žila. Svatko tko je sklon visokom krvnom tlaku ili boluje od kardiovaskularnih bolesti, trebao bi se posavjetovati s liječnikom o korištenju toplih kupki za stopala. Tople kupke za stopala nisu preporučljive kod proširenih vena, flebitisa i otvorenih rana.