Active Beauty
Kako pravilno izvoditi samopregled dojki
vrijeme čitanja: min
Sve je pod kontrolom

Kako pravilno izvoditi samopregled dojki

Željeli biste sami obaviti samopregled dojki, ali ne znate kako to učiniti? Pitate se gdje bi se trebale nalaziti kvržice kod raka dojke? Donosimo upute kako obaviti samopregled te pokazujemo zašto je toliko važan i što trebate učiniti ako otkrijete abnormalnost.

Zašto obavljati samopregled dojki?

Žene nerijetko same otkriju rak dojke, zahvaljujući čemu mogu brzo započeti proces liječenja. Kvržice se često otkrivaju tijekom tuširanja, zato što su tada dojke obično mekše, te pri samopregledu dojki.
Ovisno o dobi žene i obiteljskoj predispoziciji, ginekolog obavlja najmanje jedan pregled dojki godišnje. Nažalost, ovo razdoblje je predugo za rano otkrivanje malignih tumora, zbog čega se ženama preporučuje da samopregled dojki obave jednom mjesečno.
Ni samopregledi nisu sasvim pouzdano rješenje jer kritičari smatraju da su tumori otkriveni palpacijom dojki opsegom veći zato što su već uznapredovali, pa ovakva metoda pregleda nema prednost kada je o izgledima za ozdravljenje riječ. Istovremeno treba imati na umu da je uvijek bolje rak dojke otkriti u što ranijoj fazi jer se tako često može spriječiti širenje metastaza. Palpacija bi stoga trebala biti dio probira raka dojke. Važno: redovit mjesečni samopregled dojki ne zamjenjuje redovite preglede kod liječnika, već ih dopunjuje!

Kada je pravo vrijeme za samopregled?

Temeljit mjesečni samopregled dojki može pridonijeti što ranijem otkrivanju raka dojke. Važno je da pregled obavljate uvijek u isto vrijeme ciklusa jer se Vaše dojke tijekom menstrualnog ciklusa neprestano mijenjaju, pa biste tako trebali razviti osjećaj za normalno stanje svojih dojki. Posebno pogodno vrijeme je tjedan dana nakon početka menstruacije jer su grudi tada obično mekše.

Kako obavljati samopregled dojki?

Osigurajte dobro osvjetljenje i odvojite dovoljno vremena. Slijedeći ove upute, lako možete sami opipati svoju dojku.





1. Gledajte izbliza: stanite bez majice ispred zrcala dovoljno velikog da vidite svoje grudi u cjelini. Sada dobro pogledajte svoje grudi i potražite promjene u veličini, obliku, koži i bradavicama.




2. Podignite ruke: sada podignite ruke visoko iznad glave i gledajte svoje grudi dok to radite. Trebale bi pratiti pokrete rukama, dok bi bradavice trebale zadržati isti položaj. Postupak ponovite i s desne i s lijeve strane. Sada stavite ruke na bokove i još jednom pažljivo pogledajte grudi




3. Bradavice: prstima uhvatite i opipajte jednu bradavicu. Također ih pritisnite prema unutra. Postupak ponovite i kod druge bradavice.




4. Pazusi: suprotnom rukom dodirnite pazuhe i pritišćući provjerite svoje limfne žlijezde. Postupak ponovite i na drugoj strani.




5. Prsa: lagano nagnite torzo prema naprijed i prema strani prsa koju želite pregledati. Položite ruku ispod bočne strane dojke i opipajte je prstima druge ruke. Zatim, opipavajte dojku objema rukama kružnim pokretima izvana prema unutra. Ponovite postupak s druge strane.




6. U ležećem položaju: sada lezite i savijte leđa unatrag preko jastuka. Naslonite ruku koja se nalazi na strani dojke koju pregledavate unatrag i pregledajte dojku prstima druge ruke. Postupak ponovite i na drugoj strani.
Zanimljiva je informacija kako u mnogim zemljama pri palpaciji dojki, osim ginekologa, ženama pomažu za to obučene slijepe i slabovidne žene jer slijepe osobe često imaju posebno izoštren osjet dodira.

Koje se abnormalnosti mogu pojaviti tijekom samopregleda dojke?

U načelu, sve promjene koje primijetite trebali biste shvatiti ozbiljno te ih pokazati liječniku na pregledu. Tijekom pregleda obratite posebnu pozornost na sljedeće abnormalnosti:

  • promjena veličine i oblika dojke
  • promjena boje (npr. crvenilo areole)
  • bore, udubljenja, kvržice, ispupčenja, zatezanje kože
  • gušće, čvorovito tkivo
  • iscjedak iz bradavice
  • bolovi

Ako primijetite bilo kakve druge abnormalnosti, ne odgađajte posjet liječniku!

Kvržice otkrivene tijekom samopregleda dojke – što sada?

Ako nešto primijetite tijekom pregleda dojki, odmah se obratite svom ginekologu ili ovlaštenom centru za liječenje oboljenja dojki. Liječnik će vam opipati dojke, a ako i on primijeti kvržicu ili promjenu, uradit će se mamografija ili sonografija. Ako se tijekom ovih pretraga također utvrde abnormalnosti, uzima se uzorak tkiva (biopsija). Rezultat je dostupan nakon dva do tri dana

Znače li kvržice na dojci rak?

Premda se podrazumijeva da sve promjene mora razjasniti liječnik, četiri od pet kvržica su benigne, što znači da u tim slučajevima nemate rak. Na primjer, otvrdnuće tkiva dojke može biti uzrokovano hormonskim cistama ili upalom dojke. Simptomi se često povlače s početkom menstruacije. Zato ostanite mirni i mislite pozitivno, većina promjena na dojkama je benigna.

Obolijevaju li samo žene od raka dojke?

Rak dojke smatra se tipičnom ženskom bolešću i najčešći je rak kod žena. Svake godine u Hrvatskoj od raka dojke oboli približno 3000 žena. Usporedbe radi, samo oko 30 muškaraca svake godine dobije dijagnozu raka dojke. Upravo je to razlog zašto muškarcima često treba puno više vremena za postavljanje dijagnoze nego ženama. Muškarci bi stoga također trebali redovito obavljati samopregled grudi. Oni to mogu učiniti na isti način kao i žene.

Kakve su šanse za izlječenje raka dojke?

Imamo dobru vijest ako vam je doista dijagnosticiran maligni tumor dojke! Naime, rak dojke više ne mora biti smrtonosan. Većina karcinoma dojke može se izliiečiti ako se otkrije rano te se liječi na odgovarajući način. Najbolji izgledi za izlječenje raka su u fazi kada još nije metastazirao Dakle, ako je tumor lokaliziran, šanse za oporavak su oko 90 posto. Stoga bi od sada svaka žena trebala obavljati redovit samopregled dojki i prema potrebi što prije započeti s liječenjem.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.