Koji su tipični simptomi raka dojke?

Rak dojke u ranom stadiju većinom neka simptoma. Upravo zato je važno redovito palpacijom provjeravati dojke i odlaziti na preventivne preglede. Prema Njemačkom društvu za rak žene mogu obratiti pozornost na sljedeće naznake:

  • čvorići u dojkama: mogu se napipati tek pri veličini od jednog do dva centimetra. Ako se čvorić doima čvrstim, nepomičnim i ako je praćen promjenama na koži te udubljenjima, mogli bi to biti znaci raka. No postoje i dobroćudni čvorići u dojkama koji su pri dodiru pomični i mekši na rubovima. Ovisno o fazi ciklusa mogu biti bolni na dodir. Pritom je većinom riječ o takozvanim fibroadenomima ili cistama.
  • promjene na bradavicama na dojci: ako se bradavica odjednom uvuče, cijela ili na jednom mjestu, ako su bradavice upaljene, ako iz njih curi iscjedak ili krv, moguće da je riječ o alarmu.
  • promijenjena veličina dojki: kod većine žena dojke su različite veličine. Ako primijetite kako vam se veličina jedne dojke promijenila, budite na oprezu. Još jedan moguć simptom raka dojke je različito ponašanje dojki kada stanete nagi ispred zrcala i podignete obje ruke u zrak. To znači da će jedna od dojki izgledom ili oblikom biti drukčija od druge dok držite ruke u zraku.
  • znaci na koži: ako je koža na ponekim dijelovima dojke uvučena, ako ima jako duboke pore, postojano crvenilo ili ako je upaljena, sve to mogu biti simptomi raka dojke.
  • otekline ispod pazuha: mogu upućivati na to da se rak proširio i da je zahvatio limfne čvorove.

Nastupi li jedan od ovih ili više simptoma, trebali biste potražiti savjet ginekologa ili ginekologice koji će vas uputiti na daljnje pretrage i razjasniti postoji li uistinu sumnja na rak dojke ili ne.

Kako žene pozitivnim stilom života mogu prevenirati rak dojke?

Zdravim stilom života možete smanjiti osobni rizik za razvojem raka dojke. U tu svrhu Europski je kodeks protiv raka popisao dvanaest smjernica. S pomoću njih i dalje ne možete tak tako u potpunosti izbjeći neku bolest, jer i faktori kao što su, na primjer, geni ili hormoni igraju relevantnu ulogu. Međutim, zdrav način života smanjuje rizik od razvoja raka, a time i raka dojke u onoj mjeri u kojoj ga možete sami kontrolirati.

Na što žene mogu osobito pripaziti kako bi maksimalno smanjile rak dojke:

  • nemojte pušiti i pobrinite se za to da vaš dom ne bude zagađen dimom
  • krećite se svakodnevno, ako možete, sjedite što je moguće manje
  • redovito se bavite sportom (u ovom prilogu otkrije zašto se uvijek isplati započeti neki novi sport)
  • pripazite na zdravu tjelesnu težinu i uravnoteženo se hranite
  • smanjite ili, još bolje, izbjegavajte alkohol
  • dojenje smanjuje rizik od razvoja raka dojke kod majki (više o temi pročitajte na dm.hr u članku Dugotrajno dojenje)
  • dugogodišnja primjena sintetičkih hormona, poput pilula (više o sredstvima zaštite od neželjene trudnoće pročitajte ovdje) povisuje individualni rizik od razvoja raka dojke.

Preporuka za čitanje: otkrijte koji su vitamini kod žena važni, koja sredstva zaštite od neželjene trudnoće postoje i kako funkcionira prirodna zaštita.

Kako i koliko često bi žene trebale opipom kontrolirati dojke?

U idealnom slučaju žene bi svoje dojke trebale opipavati jedom mjesečno i tako obaviti samopregled. Vaša ginekologica ili ginekolog pojasnit će vam kako sami možete obaviti samopregled ili se možete informirati online pri institucijama i udrugama koje su posvećene toj bolesti. No obratite pažnju na to da samopregled palpacijom dojki nije pregled ranog otkrivanja, ne zamjenjuje mamografiju, nego je dodatna metoda predostrožnosti.

Redovita samopalpacija osobito je važna kako biste između godišnjih preventivnih pretraga napravili sliku aktualnog stanja vaših dojki i kako biste osvijestili zdravstveno stanje vaših dojki i vlastitoga tijela. Najbolje je samopregled obaviti za vrijeme i nakon mjesečnice. Korisno je pritom znati da rak dojke najčešće nastupa u vanjskom gornjem dijelu dojki, odnosno između pazuha i ključne kosti.

Kakav je na dodir zloćudni čvorić na grudima? Odnosno, kako izgleda rak dojke?

Rak dojke u ranom stadiju često dugo ne uzrokuje nikakve tegobe ili bolove. Ne mora se nužno ni napipati. Mogući nespecifični simptomi, osobito kada nastupe jednostrano, u svakom slučaju moraju se razjasniti s liječnikom. U to se ubrajaju oteknuća nejasna podrijetla, napetost kože, preosjetljivost, crvenilo ili pregrijanost dojki. Kada su obje dojke natekle i kada osjećate tegobe koje su povezane s menstrualnim ciklusom, većinom su uzroci hormonskog podrijetla.
Povremeno ili kako bolest napreduje, može se pojaviti zatežuća ili tupa bol na mjestu zahvaćenom rakom. Ovisno o stupnju bolesti, tumor se može nazirati kroz kožu ili može urasti u muskulaturu dojki. Ako tumor zahvati živčane puteve ili živčani pleksus, to može rezultirati vrlo jakom boli.

Koji su simptomi uznapredovalog raka dojke?

Ako je rak dojke uznapredovao, metasteze mogu prouzročiti dodatne simptome, a ovisno o zahvaćenom organu: bolove u kostima, poteškoće s disanjem ili žuticu. Simptom metastaza u grudima u prvome redu može biti umor u kombinaciji s ekstremnom iscrpljenošću. Ako umor bude postojan, unatoč kretanju, urednoj higijeni sna, uravnoteženoj prehrani i tehnikama opuštanja, u svakom slučaju porazgovarajte sa svojom liječnicom ili svojim liječnikom.

Koje preventivne pretrage postoje za rak dojke?

Mamografija je aktualno najbolja metoda ranog otkrivanja raka dojke. Pritom se dojke pregledaju s pomoću rentgena koji otkriva male tumorske tvorevine koje se ne mogu opipati. U većini europskih zemalja postoje programi ranog otkrivanja raka dojke koji motiviraju žene na redovite mamografske preglede.

U kojoj dobi rak dojke najčešće nastupa i od kada bi žene trebale ići na preventivne pretrage?

Srednja dob za obolijevanje je oko 60 godina. Međutim, kada se prvi put dijagnosticira rak, jedna od četiri žene je mlađa od 50 godina, a jedna od deset žena je mlađa od 45 godina. U Austriji se žene u dobi od 40 do 44 godine mogu samoinicijativno prijaviti za besplatni program ranog otkrivanja raka dojke. Žene u dobi od 45 do 75 godina imaju mogućnost besplatnog mamografskog pregleda svake dvije godine. Bit ćete automatski i redovito pismeno pozvani na provođenje pregleda.

Koje su šanse za izlječenje od raka dojke?

Što se rak dojke ranije otkrije, to su bolji izgledi za izlječenje. Prognoze se određuju ovisno o veličini tumora te njegovoj vrsti i agresivnosti, odnosno o tome je li se već proširio na limfne čvorove ili druge organe. U većini slučajeva grudi pri operativnoj terapiji mogu ostati očuvane. Uz medicinsko liječenje, od pomoći može biti i psihološka terapija u sklopu koje se može naučiti kako se bolje nositi s dijagnozom, samom bolešću ili raznim popratnim simptomima. U tu svrhu pogođene žene mogu, na primjer, iskoristiti usluge psihoterapeuta ili grupa za samopomoć.