Endometrioza: uzrok bolova u trbuhu
Bolovi u trbuhu i neostvarena želja za djecom - otprilike svaka deseta žena boluje od endometrioze. Ovo su najvažnije činjenice o bolesti. Endometrioza može uzrokovati jake bolove u trbuhu kao i neostvarenu želju za djecom. Premda od ove bolesti obolijeva svaka deseta žena, često može proći i do deset godina prije no što se dijagnoza konačno ne postavi. O terapijskim pristupima, uzrocima i dijagnozi razgovarali smo sa stručnjacima.
Što je endometrioza?
Endometrioza benigno je stanje kod kojega se tkivo koje podsjeća na sluznicu maternice, pojavljuje izvan maternice. Imunološki sustav potom reagira na tkivo te se razvija kronična upala. Otprilike 10 do 15 posto svih žena u reproduktivnoj dobi zahvaćeno je endometriozom. "Međutim, broj neevidentiranih slučajeva mogao bi biti znatno veći", pojašnjava dr. Janschek, voditelj Centra za endometriozu u Villachu. „Postoje i žene koje gotovo da i nemaju simptome.“ Međutim, kod mnogih bolest prate jaki bolovi.Simptomi koji su tipični za endometriozu:
- jaka menstrualna bol
- bol u donjem dijelu trbuha neovisna o mjesečnici
- neostvarena želja za rađanjem djece
- bolan spolni odnos
- bol u leđima
- nelagoda u crijevima ili osjećaj punoće
Što uzrokuje endometriozu?
Postoji nekoliko teorija o tome kako nastaje endometrioza. „Moguće je da endometrijsko tkivo prodire u trbušnu šupljinu te se tamo nastavlja nakupljati“, pojašnjava Janschek. "Prema drugoj teoriji menstrualne kontrakcije uzrokuju invaziju endometrija dublje u tkivo maternice, što se naziva adenomioza. Prema trećoj teoriji određene matične stanice mogu se transformirati u stanice endometrija u tijelu.”Zašto se dijagnoza endometrioze postavlja prekasno?
Put do dijagnoze nerijetko je dug. Oboljeli trenutačno čekaju osam do deset godina kako bi se postavila točna dijagnoza. "Endometrioza ima mnogo lica", kaže Janschek. “Podskupine bolesti često proizvode simptome koji se ne bi odmah povezali s endometriozom. Nažalost, menstrualne se bolove još uvijek kvalificira kao uobičajene, čak i ako su toliko jaki da imaju utjecaja na privatni život, posao ili školu. Nažalost, bolest je još uvijek podcijenjena. Unatoč tome, svijest o bolesti polako raste.”