Active Beauty
Četiri faze menopauze i simptomi
vrijeme čitanja: min
Time for change

Četiri faze menopauze i simptomi

Ginekologica dr. Eva Lunzer-Mühl objašnjava na koje se četiri faze žene trebaju pripremiti tijekom menopauze i kako mogu promicati svoje zdravlje.

Menopauza je podijeljena u četiri faze. Ukupno traju od deset do 15 godina. Otprilike trećina žena nema simptome ili ih nema tijekom menopauze. Kod druge trećine, simptomi su blagi do umjereni, a kod preostalih žena javljaju se srednje teški do teški simptomi. Nakon ovog dugog razdoblja hormonskih promjena, ženska hormonska ravnoteža ponovno postaje stabilna, ali na drugoj razini nego što je to bio slučaj ranije.

Prva faza menopauze: premenopauza

Premenopauza prva je od četiriju faza menopauze. Latinska riječ "prae" znači "prije", a "menopauza" znači posljednja mjesečnica. Premenopauza razdoblje je koje nastupa prije posljednje mjesečnice. U ovoj fazi jajnici rade sporije. Dolazi do slabije proizvodnje ženskih spolnih hormona, osobito estrogena i progesterona. Plodnost se smanjuje, jer je u jajnicima manje jajnih stanica.

Za većinu žena predmenopauza počinje nakon 40. godine života, no može početi i ranije ili kasnije. Traje oko šest do sedam godina.

Simptomi premenopauze

  • promjene u ciklusu: menstrualno krvarenje može biti nepravilno, obilno ili dugotrajno. Od sada će se ciklusi bez ovulacije javljati češće.
  • glavobolje: žene više pate od glavobolja ili migrena tijekom ove faze menopauze.
  • osjetljive grudi: budući da se hormonska ravnoteža mijenja i postaje nestabilna, grudi mogu boljeti i biti posebno osjetljive, osobito u drugoj polovici ciklusa.
  • zadržavanje vode: razina progesterona se smanjuje, dok estrogen dominira, što uzrokuje zadržavanje viška vode u tkivu. To ponekad može dovesti do oticanja grudi. Savjet: ovdje saznajte kako se riješiti viška vode koja se zadržava u tkivu.
  • bolni zglobovi: bolovi u zglobovima u ovoj su fazi još uvijek rijetka pojava i općenito se ne smatraju tipičnim simptomom menopauze. Ipak, mnoge žene pate od boli ili ukočenosti, osobito u takozvanim malim zglobovima, kao što su zglobovi na palčevima i drugim prstima
  • psihičko stanje: tijekom ove faze žene su često razdražljivije i pate od promjena raspoloženja.
  • poremećaji spavanja: poteškoće s uspavljivanjem ili održavanjem stabilnog sna vrlo su česte tijekom ove faze menopauze, osobito u drugoj polovici ciklusa. Većinu vremena nisu isključivo povezane s hormonskom situacijom.

Što žene mogu učiniti kako bi se osjećale bolje u prvoj fazi menopauze?

U ovoj fazi mogu se koristiti biljni pripravci koji imaju blagi učinak uravnoteženja. Početne hormonske fluktuacije također se mogu regulirati zdravim načinom života, što, prije svega, uključuje uravnoteženu prehranu prilagođenu menopauzi, tjelovježbu, dovoljno sna i izbjegavanje alkohola. Zdrav način života podrazumijeva i uspostavljanje dobre ravnoteže između faza izloženosti stresnim situacijama i faza opuštanja. Ponekad je djelotvorno ublažiti djelovanja hormona progesterona. Žene se kod svog liječnika mogu posavjetovati o odgovarajućim terapijama.

Druga faza menopauze: perimenopauza

Perimenopauza uključuje godine neposredno prije i godinu nakon posljednje mjesečnice. U ovoj fazi sazrijeva sve manje jajnih stanica sposobnih za oplodnju i ovulacija postaje sve rjeđa. Jajnici proizvode još manje spolnih hormona. Menstrualni ciklus je neredovit (u članku Menstrualno mapiranje naučit ćete kako živjeti u skladu s ciklusom). Perimenopauza se smatra vrhuncem menopauze, jer su tada simptomi najteži.

Perimenopauza počinje u prosjeku u dobi od 47 godina i traje četiri do pet godina.

Simptomi perimenopauze

  • promjena ciklusa: menstrualno krvarenje postaje rjeđe. Nije neuobičajeno da krvarenje izostane tijekom nekoliko mjeseci.
  • naleti vrućine i znojenje: centar za termoregulaciju u mozgu mijenja se zbog pada razine estrogena. Periferne žile se šire i privremeno se povećava protok krvi kroz žile, što dovodi do iznenadnih valunga i znojenja.
  • poremećaji spavanja: na početku hormonskih promjena niža razina progesterona obično je odgovorna za poremećaje spavanja. Sa smanjenjem estrogena smanjuje se i proizvodnja hormona melatonina koji regulira ritam spavanja i budnosti.
  • umor: kvaliteta sna se smanjuje, a faze dubokog sna skraćuju. Noćni valunzi često prekidaju san, što žene čini iscrpljenima i umornima.
  • vrtoglavica: vrtoglavica nije klasičan simptom menopauze. Međutim, može biti nuspojava premorenosti ili iscrpljenosti. Ponekad ukazuje na povišen krvni tlak koji se iznenada manifestira u ovoj životnoj dobi.
  • psihološki problemi: u ovoj fazi menopauze žene sve više pate od depresivnih raspoloženja i bezvoljnosti.

Što žene mogu učiniti kako bi poboljšale svoje stanje u drugoj fazi menopauze?

Ako su simptomi blagi, u menopauzi se mogu uzimati tvari na biljnoj bazi, poput tableta za spavanje s valerijanom, matičnjakom ili hmeljem. Uravnotežen način života također može biti od pomoći. Uključuje redovitu dnevnu rutinu, sport i tjelovježbu te raznoliku prehranu. Alkohol je bolje izbjegavati. Naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom te redovita tjelovježba također pomažu kod noćnih valunga tijekom menopauze. Ako su simptomi tijekom ove faze menopauze jaki i stresni, savjetuje se uzimanje hormonske nadomjesne terapije. Hormoni koji nedostaju, unose se pod liječničkim nadzorom bioidentičnim hormonima u obliku krema ili tableta. Prethodno je potreban pregled i detaljne konzultacije s liječnikom.

Treća faza menopauze: menopauza

Simptomi menopauze

Uobičajeno je da se menopauza naziva zasebnom fazom menopauze. Strogo govoreći, to nije faza, već točno određena točka u vremenu, odnosno posljednja mjesečnica u životu žene. Menopauza nastupa kada mjesečnica izostane dulje od godinu dana. Nakon menopauze žene više nisu plodne i, uz nekoliko iznimaka, više ne mogu zatrudnjeti.


Savjet uredništva: ovdje pročitajte kolike su šanse za trudnoću u 40. godini.

Menopauza označuje prijelaz iz perimenopauze u postmenopauzu. To se obično događa oko ranih pedesetih. Simptomi menopauze jednaki su onima u pre- i postmenopauzi.

Što žene u trećoj fazi menopauze mogu učiniti za poboljšanje svoga zdravlja?

Mnoge žene koje su patile od menstrualnih bolova ili obilnog krvarenja (što također može prouzročiti nedostatak željeza u organizmu), sretne su što im je izostala mjesečnica. Žene često osjete olakšanje jer više ne moraju brinuti o kontracepciji. Prihvaćanje vlastitog starenja može biti emocionalno izazovno tijekom ove faze menopauze. “U vrijeme isticanja tjelesnih atributa i opsjednutosti mladošću i ljepotom, mnogim je ženama u ovoj fazi teško prihvatiti promjene na vlastitome tijelu”, ističe ginekologinja.

Četvrta faza menopauze: postmenopauza

Četvrta i posljednja faza menopauze naziva se postmenopauza. “Post” na latinskom znači „nakon“. Menopauza je sada završila i hormoni su se vratili na stabilnu razinu. Međutim, razina estrogena ostaje smanjena, dok muški spolni hormon testosteron ostaje gotovo nepromijenjen, što dovodi do hormonske neravnoteže. Zbog toga mnoge žene pate od neugodnih simptoma.

Postmenopauza počinje otprilike godinu dana nakon posljednje mjesečnice, odnosno oko 52. godine. Traje otprilike 10 do 15 godina.

Simptomi u postmenopauzi

  • kosti: koštana masa sada se smanjuje brže nego što je tijelo može nadomjestiti. Zbog smanjene čvrstoće kostiju struktura kostiju je osjetljivija na prijelome. Tijekom ove faze žene imaju tendenciju razvoja osteoporoze (gubitak koštane mase).
  • suha koža: smanjuje se stvaranje kolagena, pa koža lica postaje tanja, suša i više naborana.
  • suhoća rodnice: sluznica u rodnici također se suši zbog nedostatka hormona, što može dovesti do boli tijekom spolnog odnosa.
  • bolovi u leđima i zglobovima: mišićna masa se smanjuje tijekom ove faze menopauze, a hrskavica u zglobovima propada, što može izazvati bol.
  • rast dlaka na licu: kreće se od pojedinačnih dlačica do velikih područja prekrivenih dlakama. Razlog tome je višak muških spolnih hormona.
  • psihičko stanje: mentalni simptomi variraju od promjena raspoloženja (što je također jedan od simptoma PMS-a) preko razdražljivosti i tjeskobe do depresije.

Što žene u četvrtoj fazi menopauze mogu učiniti kako bi poboljšale svoju dobrobit?

Sada je najvažnije da ostanu zdrave i u formi. Trening snage važan je za jačanje mišića i kostiju i smanjenje rizika od ozljeda. Zbog smanjene razine estrogena žene u ovoj fazi menopauze imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti. Sportovi izdržljivosti mogu imati preventivni učinak. Vježbanje također smanjuje rizik od bolesti, poput raka ili dijabetesa te održava mentalnu sposobnost. Kada je riječ o mentalnom zdravlju, ostanite aktivni. “Umjesto povlačenja ili čak društvene izolacije, žene bi sada trebale intenzivno sudjelovati u životu. Održavanje društvenih kontakata posebno je važno za psihičko zdravlje”, objašnjava ginekologinja.

Proizvodi za menopauzu iz dm-a:

Za uravnoteženu prehranu

„Slanutak“ od dmBio

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.