PMDS: što stručnjaci kažu da morate znati o teškom obliku PMS-a
Jedna od 20 žena svaki mjesec pati od PMDS-a, predmenstrualnog disforičnog poremećaja. Teži oblik PMS-a vidljiv je na izraženim psihičkim i tjelesnim simptomima i može ozbiljno ograničiti oboljele u privatnom i profesionalnom životu. O terapijskim pristupima, uzrocima i dijagnozi razgovarali smo s dvoje stručnjaka.
Prof.dr. Christine Kühner je psihoterapeutkinja i pomoćna profesorica kliničke psihologije i psihoterapije na Medicinskom fakultetu u Mannheimu. Za ovaj članak objašnjava za ACTIVE BEAUTY psihološku stranu PMDS-a, predmenstrualnog disforičnog poremećaja.
Dr. Eva Lunzer-Mühl specijalistica je ginekologije i opstetricije s ordinacijom u Salzburgu. Veliku važnost pridaje odnosu povjerenja između nje i svojih pacijenata. Osobito joj je važno “pružiti podršku mladim djevojkama koje postavljaju pitanja o prvoj ljubavi”. Daje odgovore kod ove, ali i mnogih drugih tema, kao što su kontracepcija, trudnoća i seksualnost u video serijalu “ACTIVE BEAUTY ženske konsultacije” na activebeauty.at. Za ovaj članak ACTIVE BEAUTY pojašnjava predmenstrualni disforični poremećaj PMDS iz ginekološke perspektive.
Što je PMDS?
Kratica PMDS označuje predmenstrualni disforični poremećaj. Pet do sedam posto svih žena prije menstruacije pati od teških psihičkih i fizičkih simptoma koji im onemogućuju suočavanje sa svakodnevnim životom. “PMDS može se pojaviti u bilo koje vrijeme između vaše prve mjesečnice i menopauze, osobito nakon prestanka uzimanja pilula ili nakon poroda. Često je kroničan ili se povremeno vraća”, objašnjava prof. dr. Christine Kühner, psihoterapeutkinja i izvanredna profesorica kliničke psihologije i psihoterapije na Medicinskom fakultetu u Mannheimu.
Tipični simptomi za PMDS
“U drugoj polovici ciklusa žene koje boluju od PMDS-a prvenstveno se bore s depresivnim raspoloženjem, razdražljivošću, plačljivošću, a često i ljutnjom i agresijom. Žene s PMDS-om često se osjećaju kao druge osobe ili ih ljudi oko njih tako doživljavaju. Kada nastupi menstruacija, simptomi se odjednom povuku”, objašnjava ginekolog dr. Eva Lunzer-Mühl.
Dok simptomi PMS-a rezultiraju prilično nespecifičnom slikom simptoma, predmenstrualni disforični sindrom sastoji se od specifičnih dijagnostičkih kriterija:
- ozbiljne promjene raspoloženja
- razdražljivost do ljutnje, agresije i svadljivosti
- izraziti strah
- napetost
- depresija
- nedostatak motivacije
- poteškoće s koncentracijom
- umor i iscrpljenost
- poremećaji spavanja
- žudnja za hranom
- osjećaj preopterećenosti
- zadržavanje vode
- osjetljivost dojki
“Oko 15 % žena pati od blagog oblika s čim i one i njihova okolina lako žive. U oko 5-7 % slučajeva, poremećaj je toliko jak da se čini jedva mogućim nositi se sa svakodnevnim životom u drugoj polovici ciklusa. Nije neuobičajeno da se žene u ovoj fazi povuku, postanu plačljive i izrazito razdražljive. Često imamo manjak koncentracije i manjak samopoštovanja”, doznajemo od dr. Lunzer-Mühl.
U video intervjuu ginekologica dr. Eva Lunzer-Mühl detaljno donosi sve o simptomima PMDS-a, dijagnozi i mogućnostima liječenja:
Kako se dijagnosticira PMDS?
Pogođene žene često moraju izdržati dugo razdoblje podnošenja tegoba prije nego što dobiju točnu dijagnozu, zato što mnogim ljudima koji ih liječe PDMS još nije dovoljno poznat. “Korisno je voditi kalendar menstrualnog ciklusa tijekom dva ili tri ciklusa,” preporučuje stručnjakinja Christine Kühner. "Procjenom kalendara, PMDS se može razlikovati od drugih bolesti kao što su depresija ili anksiozni poremećaj, koji se također često pogoršavaju neposredno prije menstruacije."
Ako sumnjate da imate PMDS, trebate se obratiti svom ginekologu.
Što uzrokuje PMDS?
“Pretpostavljamo da postoje biološki, kao i društveni i psihološki uzroci. Glavni okidač PMDS-a je povećana osjetljivost na normalne fluktuacije ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona u drugoj polovici ciklusa. Pogođene imaju normalnu hormonsku aktivnost, ali osjetljivije reagiraju na fluktuacije”, opisuje Kühner. “Trauma iz djetinjstva također može igrati ulogu.”
Što možemo učiniti protiv PMDS-a?
Metoda liječenja ovisi o težini simptoma. Kod blažih simptoma, jednostavna promjena načina života može imati pozitivan učinak:
- regulirani ritam dana i noći
- zdrava prehrana
- kretanje
- izbjegavanje alkohola i nikotina
- strategije samopomoći
- vježbe svjesnosti
- higijena spavanja i dovoljno sna
- metode opuštanja
- razdoblja odmora i smanjenje stresa
- uzimanje češnjaka ili kalcija (nakon konsultacije s ginekologom)
Dodatni savjet: ovdje saznajte sve o PMS-u i liječite simptome ispravno.
U težim slučajevima može pomoći samo stručna podrška kod koje se koriste sljedeće metode liječenja:
- antidepresivi koji pozitivno utječu na razinu serotonina.
- pilula s najkraćim mogućim razdobljem bez hormona ili bez prekida uzimanja tableta: „Uzimanje oralnih kontraceptiva često pomaže da se simptomi povuku. Ovdje je najbolja preporuka uzeti dugi ciklus (bez pauze za tablete) kako bi se izbjegao pad spolnih hormona i time potaknuli simptomi”, objašnjava dr. Lunzer-Mühl.
- psihoterapija (kombinacija drugih metoda liječenja) s fokusom na bihevioralnu terapiju i tehnike opuštanja.