Pravilna prehrana tijekom dojenja: primalja savjetuje
Prije svih, mlade majke koje imaju prvo iskustvo s dojenjem, nerijetko su nesigurne kada je u pitanju prehrana. Utječu li namirnice na kvalitetu majčinog mlijeka? Koja hrana je dobra za bebu, a koja bi joj mogle štetiti? Što su točno loptice za dojenje? Primalja i savjetnica za laktaciju Christina Kulle odgovara na najvažnija pitanja o prehrani tijekom dojenja i razbija tri uobičajena mita.
Sadržaj
- Poštovana gospođo Kulle, prije svega nam recite, utječe li majčina prehrana na kvalitetu majčinog mlijeka?
- Koliko je vremena potrebno da hrana prijeđe u majčino mlijeko?
- Što dojilje smiju jesti?
- Što se u vrijeme dojenja smatra tabuom?
- Postoji li hrana koja potiče proizvodnju mlijeka?
- Koja hrana ima inhibicijski učinak na mlijeko?
- Je li istina da beba postaje nervozna ako majka konzumira puno šećera?
- Koji su vitamini potrebni dojiljama?
- Što su zapravo loptice za dojenje?
- Mit 1: majke bi trebale izbjegavati čokoladu i rajčice tijekom dojenja.
- Mit 2: dijete će kasnije uživati jedući iste namirnice koje je majka jela tijekom trudnoće i dojenja.
- Mit 3: ako majke jedu premalo dok doje, kvaliteta njihova mlijeka trpi.
- Mekani jastučići
- Pomaže u stvaranju majčina mlijeka
- Prirodna formula sigurna za mamu i bebu
Poštovana gospođo Kulle, prije svega nam recite, utječe li majčina prehrana na kvalitetu majčinog mlijeka?
Naravno! Mali dio hrane, iako mali dio, prelazi u majčino mlijeko. Djeca su pod utjecajem majčine prehrane već tijekom trudnoće. Isto vrijedi i za vrijeme dojenja.
Koliko je vremena potrebno da hrana prijeđe u majčino mlijeko?
U prosjeku taj proces traje tri do četiri sata. Međutim, postoje neke namirnice, poput voćnog soka, koje brže prolaze u majčino mlijeko.
Što dojilje smiju jesti?
Što god im se sviđa. Međutim, govoreći iz iskustva, ne bi trebale jesti hranu koja nadima i nakon koje se dojilje osjećaju loše. No temeljitog odricanja nema.
Što se u vrijeme dojenja smatra tabuom?
Alkohol, nikotin i droge potpuno su zabranjeni! Čak i toliko spominjani "gutljaj prošeka", koji neće učiniti nikakvu štetu, nije dozvoljen. I čaša je previše.
Postoji li hrana koja potiče proizvodnju mlijeka?
Krupica, riža, proizvodi od krumpira, ječam, zob i slad pozitivno utječu na proizvodnju mlijeka. Slad se također često nudi kao suplement koji se uzima u tu svrhu.
Koja hrana ima inhibicijski učinak na mlijeko?
Paprena metvica i kadulja poznati su inhibitori mlijeka. Zbot toga se koriste pri odvikavanju ili smanjenju proizvodnje mlijeka.
Je li istina da beba postaje nervozna ako majka konzumira puno šećera?
Prema mojim saznanjima i iskustvu, konzumacija šećera nije korisna za majčin organizam. Čini vas tromima, crijeva vam ne rade dobro, a izgled vaše kože također trpi zbog konzumiranja previše šećera.
Koji su vitamini potrebni dojiljama?
Treba nadomjestiti vitamin B12, vitamin D, kalcij, omega-3 masne kiseline i folnu kiselinu. Naravno, nešto se unosi i hranom, ali to obično nije dovoljno.
Što su zapravo loptice za dojenje?
To su male jestive kuglice, najčešće napravljene od zobenih pahuljica, orašastih plodova, lanenih sjemenki, meda itd. Daju vlakna, zdrave ugljikohidrate, esencijalne masne kiseline i služe kao izvor energije tijekom dojenja.
Dojilje se suočavaju s tvrdokornim mitovima. Savjetnica za dojenje Christina Kulle razjašnjava tri najčešća:
Mit 1: majke bi trebale izbjegavati čokoladu i rajčice tijekom dojenja.
Kao i školjke, te namirnice sadrže visoku razinu histamina, što samo po sebi nije loše. Neke žene na to reagiraju, a druge ne. Tako je i s lukom. Neke majke zbog njega dobiju proljev, što može uzrokovati nadutost kod dojenog djeteta kroz majčino mlijeko. U pravilu, možete jesti svu hranu u normalnim količinama. Cijela tabla čokolade nije “normalna količina”, kao ni cijela zdjela salate od rajčica – ovdje govorimo o porciji, i to ne svaki dan. Uostalom, trebali biste se hraniti uravnoteženo.
Mit 2: dijete će kasnije uživati jedući iste namirnice koje je majka jela tijekom trudnoće i dojenja.
Naravno, već tijekom trudnoće dolazi do određenog otiska - ali to ne znači automatski da će dijete voljeti jesti salatu ako majka voli jesti salatu. Isto vrijedi i za alergije na hranu: ako je majka alergična na orašaste plodove, dijete nije automatski alergično na njih.
Mit 3: ako majke jedu premalo dok doje, kvaliteta njihova mlijeka trpi.
Dok dojite, imate povećane potrebe za kalorijama – to je istina. Također možete potaknuti proizvodnju mlijeka i kvalitetu ili nutritivnu vrijednost određenim namirnicama (kao što su kuglice za dojenje). Žene koje doje trebale bi se jednostavno hraniti uravnoteženo i zdravo.