Pravilna higijena usne šupljine i zubi se uči – i trebala bi početi već s prvim mliječnim zubom. Osim što dosljednije prehrane bez šećera i redovitih posjeta dječjem stomatologu važno je i svakodnevno pranje zubi kod djece i beba. Samo tako zdravi mliječni zubi mogu stvoriti dobru osnovu za trajne zube.

Pranje zubi kod djece: brzi odgovori na najvažnija pitanja

Koliko minuta treba prati zube?

Koliko dugo djeca trebaju prati zube, ovisi o broju zubi koje imaju. Pravilo iz prakse: za svaki zub uzeti pet do deset sekundi – i to najmanje dva puta dnevno. Nakon što su svi mliječni zubi izrasli, optimalno vrijeme pranja iznosi dvije do tri minute. Ritual bi se trebao obavljati nakon obroka. U slučaju obroka koji su sadržavali kiselu hranu ili napitke bolje pričekati još pola sata jer kiselina ohrapavi zubnu caklinu, koja se zatim pokretima četkice pri čišćenju doslovno izriba. Za nuždu usta se mogu prije pranja zubi temeljito isprati vodom.

Koju dječju pastu za zube odabrati?

Postoje zubne paste za svaku dob, a razlikuju se po koncentraciji fluorida. Fluorid sprječava karijes i bitan je za strukturu zubne cakline i kostiju. Previše fluorida može prouzročiti fluorozu kod djece, zbog koje nastaju mrlje na zubnoj caklini ili čak postaje porozna. Stoga bi se roditelji svakako trebali pridržavati savjeta za doziranje navedenih na tubi paste za zube. Važno: kod paste za zube koja sadržava fluorid djeci se ne smiju dodatno davati tablete fluorida.

Savjet uredništva: Pročitajte i članak „Koja je pasta za zube prava?”.

Koja je dječja četkica za zube najbolja?

Glava četkice treba biti mala i odgovarati veličini dječjih usta, najbolje kada je kraća od dva centimetra. Puno malih pramenova sa zaobljenim mekim čekinjama čiste nježno i temeljito. Kako bi dijete uskoro moglo sudjelovati u pranju zubi, drška bi trebala biti ergonomska, debela i protuklizna. Četkice za zube od umjetnih materijala bolji su izbor nego one s prirodnim čekinjama jer se ondje brže nastanjuju bakterije. Je li električna četkica za zube bolja za djecu nego ručno četkanje, svakako je pitanje ukusa. I vrlo važno: svaka dva do tri mjeseca kupiti novu četkicu odnosno nastavak za četkicu za zube!

Otkad djeca mogu početi sama prati zube?

Do dobi od tri godine roditelji preuzimaju pranje zubi, a četverogodišnja djeca mogu početi samostalno prati zube. Do sedme godine roditelji bi im navečer trebali dodatno oprati zube te do jedanaeste godine redovito kontrolirati.

Upute poput GVU metode mogu manjoj djeci pomoći na jednostavan način naučiti prati zube da se pritom ne zaboravi nijedna površina zuba. Prema toj metodi zubi se uvijek peru istim redoslijedom:

  • Najprije čistiti površinu zuba kojom grizemo (gornja površina) kratkim pokretima amo-tamo.
  • Nakon toga kružnim pokretima čistiti sve vanjske površine, od sredine prema desno i prema lijevo.
  • Na kraju unutarnje površine dolje i gore čistiti u malim krugovima, od „crvenog prema bijelom”, dakle od zubnog mesa prema zubu. Pravilna njega zubnog mesa trebala bi se podrazumijevati kao i pranje zubi.

Sedam savjeta za pranje zuba: djecu pravilno motivirati

Što u teoriji zvuči jednostavno, u praksi je često teže. Upravo kod beba i male djece dnevna higijena usta i zubi nije baš omiljena. Nikakvo čudo: pri izbijanju zuba maleni imaju bolove i u fazi autonomije žele mnogo toga sami isprobati, što ne funkcionira uvijek baš tako dobro – frustrirajuće za obje strane. Mnogi roditelji ne žele ignorirati volju svog djeteta i to je u redu. (Ovdje obiteljska psihologinja otkriva što znači odgoj prema razvojnim potrebama.)

Što dakle učiniti kad baš nikako ne funkcionira pranje zubi? Djeci i roditeljima ritual zajedničkog pranja zubi trebao bi i dalje ostati zabava. Uz ovih će se sedam savjeta svi, i roditelji i pomladak, vrlo brzo ponovno dobro smijati.

1. Pomaže odvraćanje pozornosti

Postoje brojna videa i aplikacije (poput „Disney Magic Timer od Oral-B”) uz koje bi pranje zubi djeca mogla doživljavati kao poslasticu. Doduše, to nije odgovarajuće rješenje baš za svaku obitelj. Prije svega kod vrlo male djece ili kod beba ekran bi trebao ostati isključen. Postoje ipak alternative: primjerice gledati kroz prozor ili raditi grimase (starije sestre i braća sigurno će vrlo rado preuzeti taj zadatak). Trik koji često funkcionira kod sasvim malenih početnika u pranju zubi: ponuditi dvije četkice za zube – jednu beba može uzeti u ruku i pomno istraživati, dok drugom roditelji u međuvremenu peru zube.

2. Pričekati pravi trenutak

Beba je još malena i još sisa ili jede svaka dva sata? Tada se roditelji ne moraju držati strogog plana, mogu biti fleksibilni i obratiti pozornost na signale djeteta: kad je beba dobro raspoložena i suradljiva i kad ipak ima hitnije potrebe. Pritom je samo važno ne zaboraviti pranje zubi.

3. Ritual pranja pretvoriti u igru

Djeca obožavaju razigrane rituale. Mame i tate mogu to iskoristiti i učiniti da četkica za zube progovori: obvezno se želi pomaziti sa zubićima ili potjerati karijes-čudovišta iz usta.

4. Kupiti ludi pribor za pranje zuba

Da, djeca su (često) podmitljiva. Četkica za zube u omiljenoj boji i dječji sat koji odbrojava preostale minute i sekunde za pranje možda mogu učiniti razliku. Ako ni to ne pomaže, roditelji mogu kupiti zanimljivu knjigu ili igračku koja se pojavljuje samo za vrijeme rituala pranja zubi.

5. Dopustiti djetetu suodlučivanje

Faza autonomije sama je po sebi zahtjevnija. Djeca teže samostalnosti, žele svakako nešto sama učiniti. Tu pomaže kada mogu sudjelovati u odlučivanju u skladu sa svojim stupnjem razvoja, primjerice kojom četkicom žele danas prati zube. Pranje zuba u kupaonici je glupo – što misle o premještaju u dječju sobu ili ljeti na balkonu? (Ako umivaonik nije u blizini, dijete može ispljunuti u svoju čašu za pranje zubi.) Tako maleni brzo shvate jedno: o pranju zubi se ne raspravlja, ali se okviri mogu različito definirati.

6. Međusobno prati zube

Što mislite o ovom dogovoru? Najprije dijete pere zube mami ili tati, a nakon toga roditelji mogu pristupiti dječjem zubalu. Ta vježba može i otvoriti oči: kakav je osjećaj kada netko drugi čačka po tvojim ustima!

7. Biti uzor

Pomladak se orijentira prema roditeljima, a to vrijedi i za pranje zubi. Djeca i roditelji zato bi trebali barem jednom dnevno u isto vrijeme prati zube – a ne tada kada su maleni još ili pak već ponovno u krevetu. Tako će djeca rano shvatiti da je pranje zuba dio svakodnevice.