Veganska kozmetika: najčešća pitanja vezana za održive beauty proizvode
Veganstvo više nije samo trend – za mnoge je ono način života. Zato ono više ne igra važnu ulogu samo u kuhinji, nego sve više i u kupaonici. No, što je zapravo veganska kozmetika? Prikupili smo odgovore na najčešća pitanja.
Sadržaj
- Što zapravo znači “veganska kozmetika”?
- Kako možete znati je li kozmetika veganska?
- Je li prirodna kozmetika uvijek veganska?
- Je li veganski proizvod automatski dobiven bez primjene okrutnosti nad životinjama?
- Je li veganska kozmetika prikladna za osjetljivu kožu?
- Pet skrivenih - neveganskih sastojaka:
- Korištenje pametnog telefona za provjeru sastojaka
- Odgovarajući proizvodi za održivu beauty rutinu
- Za punije i zdrave usne
- Zaglađujući učinak
- Za otvoreniji pogled
- Podloga za njegovanu kožu
- Sensitive linija namijenjena osjetljivoj koži
Što zapravo znači “veganska kozmetika”?
Veganska kozmetika ne sadrži sastojke životinjskog podrijetla. Dok se u veganskoj prehrani, između ostalog, izbjegavaju: meso, jaja, mliječni proizvodi i med, popis životinjskih sastojaka u kozmetici puno je duži. Na primjer, prisutnost keratina u šamponima je tabu jer dolazi iz perja, kopita ili rogova. Karmin koji se nalazi u nekim ruževima za usne, također je životinjskog podrijetla i dobiva se od ženki jedne vrste kukaca. Isto tako, ni pčelinjem vosku ili životinjskim mastima poput goveđeg loja ili vunene masti (lanolina) također nema mjesta u veganskim kozmetičkim proizvodima.
Kako možete znati je li kozmetika veganska?
Jednostavno morate provjeriti popisa sastojaka, što obično laicima i neće pomoći jer su tvari životinjskog podrijetla često skrivene iza nomenklature. Mnogi ne bi ni pomislili da su kolesterol ili kolagen životinjskog porijekla. Veganske oznake zato pouzdano pružaju smjernice. Međunarodni pečat kvalitete označava proizvode koji ne sadrže životinjske sastojke ili aditive.
Je li prirodna kozmetika uvijek veganska?
Nije nužno. Prirodna kozmetika sadrži prirodne i prirodi identične sastojke. Međutim, to ne isključuje životinjske tvari. S druge strane, veganska kozmetika ne ubraja se nužno u prirodnu kozmetiku, zato što se životinjske sirovine često zamjenjuju sintetičkim varijantama.
Je li veganski proizvod automatski dobiven bez primjene okrutnosti nad životinjama?
Nažalost, to što proizvodi ne sadrže sastojke životinjskog podrijetla, ne znači da sastojci nisu testirani na životinjama. Stoga se veganski proizvod ne može automatski klasificirati kao proizvod dobiven bez primjene okrutnosti nad životinjama.
Kod proizvoda s oznakom cruelty-free, testiranje na životinjama ne smije se provoditi ni u jednoj fazi razvoja proizvoda. S druge strane, to ne znači da su proizvodi s oznakom cruelty-free automatski veganski, jer i dalje mogu sadržavati sastojke životinjskog podrijetla.
Je li veganska kozmetika prikladna za osjetljivu kožu?
U principu da. Međutim, također može sadržavati tvari koje uzrokuju iritacije kože. Ako ste alergični, kao i u slučaju svih drugih kozmetičkih proizvoda, prvo testirajte malu količinu proizvoda na pregibu ruke.
Pet skrivenih - neveganskih sastojaka:
- Guanin: prikazan je na popisu INCI (International Nomenclature for Cosmetic Ingredients) pod brojem CI 75170. Svjetlucavi pigment koji se prvenstveno koristi u lakovima za nokte sa svjetlucavim efektom spravlja se od ribljih krljušti. Veganska alternativa je mineral tinjac.
- Lanolin: mast ili ovčji vosak. Prvenstveno ga ima u balzamu za usne ili maslacu za tijelo. Veganske alternative su veganolin i shea maslac.
- Lecitin: dobiven iz životinjskog živčanog tkiva ili jaja, ovaj se sastojak često koristi u losionima, kremama i mastima zbog svog hidratantnog učinka. U veganskim proizvodima zamijenjen je sojinim ili suncokretovim uljem.
- Kolagen: nusproizvod je mesne i mliječne industrije, a dobiva se iz ostataka (kostiju, zglobova, ligamenata) uginulih životinja. Srećom, sada postoji biljna alternativa od korijena rotkvice.
- Karmin: boja od jedne vrste insekta također je poznata kao košenila/ekstrakt košenile, Natural Red 4, Crimson Lake ili CI 75740 & E 120. Dolazi iz Srednje i Južne Amerike, a koristi se kao crveni pigment u kozmetičkim proizvodima. Biljne alternative: cikla, pasji trn.
Korištenje pametnog telefona za provjeru sastojaka
Tema je kompleksna i zbog brojne terminologije vrlo brzo se mogu pojaviti nedoumice je li neki proizvod veganski ili ne. Kako bismo se dodatno osigurali, korištenjem aplikacije "CodeCheck" možemo si olakšati kupnju, jer će omogućiti jednostavnije pronalaženje svih sastojaka kozmetičkih proizvoda, proizvoda za čišćenje, hrane i mnogih drugih roba široke potrošnje s pomoću pametnog telefona. Aplikacija je dostupna i za iOS i za Android.