Active Beauty
Njega stopala: najbolji savjeti stručnjaka za lijepa, zdrava i nježna stopala
vrijeme čitanja: 5 min
Happy Feet

Njega stopala: najbolji savjeti stručnjaka za lijepa, zdrava i nježna stopala

Nose nas kroza svakodnevicu i pritom je na njima najteži posao. Krajnje je vrijeme da učinimo nešto dobro za svoja stopala s pomoću njege za stopala.

Celine Heil trenerica je kvalitete kozmetike za dm frizerske studije. Zna kako najbolje tretirati zadebljalu kožu i pukotine na stopalima.

Madeleine Sommerlat trenerica je kvalitete kozmetike za dm frizerske studije U časopisu ACTIVE BEAUTY otkriva svoje najbolje savjete za lijepa stopala.

Naša stopala su svakodnevno izložena ogromnim opterećenjima – bilo zbog nošenja uskih cipela bilo zbog dugotrajna stajanja. Posljedice se mogu odraziti u neuglednim pukotinama, zadebljaloj koži ili bolnim mjestima pritiska. Da bi ostala zdrava i funkcionalna, naša stopala trebaju posebnu pažnju i pravilnu njegu. Dok se kozmetička njega stopala (pedikura) uglavnom usredotočuje na estetske aspekte kao što je uljepšavanje noktiju na stopalima, medicinska njega stopala prvenstveno je usmjerena na zdravlje stopala.

Što spada u medicinsku njegu stopala?

„Klasična njega stopala uključuje stručno odstranjivanje zadebljale kože, kurjih očiju ili natisaka skalpelom,“ ističe Madelaine Sommerlat. „Uz to, tretiraju se pukotine i urasli nokti. Sve to bolje je prepustiti stručnjacima iz dm kozmetičkog studija, jer u protivnom postoji velika opasnost od ozljede stopala.“

Koliko često bi trebalo ići na njegu stopala?

Sommerlat preporučuje odlazak na njegu stopala svakih četiri tjedna. Tako se sprečavaju problemi, a stopala ostaju uvijek lijepa, mekana i glatka.

Trenerica kvalitete Celine Heil preporučuje: najbolje mjere protiv…

… Ispucala koža

Ispucala koža uključuje duboke raspukline na koži koje se najčešće pojavljuju na petama ili jastučićima stopala. Takve raspukline nastaju zbog suhe, ispucale kože koja je napeta i na kraju puca. Pukotine nisu samo neugledne, nego mogu biti bolne i, ako se ne liječe pravilno, čak mogu dovesti do infekcija. Posebne kreme za pukotine s ureom, pantenolom ili maslacem shea hidriraju kožu i pomažu joj da se regenerira. Najbolje je stopala obilno namazati ujutro i navečer. Ako su pukotine dublje, preporučuje se profesionalna njega stopala.

… Zadebljala koža

Zadebljala koža nastaje na mjestima koja su posebno izložena opterećenju, poput peta ili jastučića stopala. To je reakcija na ponovljeno opterećenje i trenje (na primjer, zbog preuskih cipela) na stopalima i uglavnom predstavlja estetski problem. Ako zadebljala koža postane predebela, mogu nastati pukotine na koži praćene bolovima. Zadebljala koža obično se može dobro ukloniti nakon kupke za stopala s pomoću kamena za pete ili rašpe za stopala. Bogata krema za stopala održava kožu mekom i glatkom (najbolje je nanositi je ujutro i navečer).

… Žuljevi

Žuljevi nastaju poput zadebljale kože zbog stalnog pritiska i trenja. Zadebljana i otvrdnuta područja na koži formiraju se, na primjer, na tabanima ili dlanovima. Oni su površinski i mekši, ali se mogu tretirati na isti način kao i zadebljala koža.

… Kurje oči

Kurje oči su mala, uglavnom bolna zadebljanja kože koja se formiraju na mjestima koja su izložena velikom pritisku ili trenju – najčešće na prstima ili jastučićima stopala. Mogu imati različite veličine i oblike i često su okruženi tvrdom, žućkastom kožom. Kurje oči treba stručno ukloniti u kozmetičkom salonu. Specijalna zaštita za kurje oči štiti osjetljiva mjesta. Trenerica kvalitete Celine Heil ne preporučuje uporabu flastera, jer omekšavaju okolnu kožu i otežavaju stručno uklanjanje kurjeg oka.

… Plikovi

Plikovi nastaju kada se koža na nekom mjestu iritira stalnim trenjem ili pritiskom pa se između gornjih i donjih slojeva kože nakuplja tekućina, što je praćeno bolovima. Kozmetičarka savjetuje: „Ako je plik još zatvoren, nemojte ga otvarati. Inače postoji rizik od infekcije. Ako je već otvoren, preporučujem dezinfekciju rane. Plik tada ne treba tretirati kremom i treba ga preko noći ostaviti otvorenim. U cipelama plik zaštitite običnim flasterom (ne flasterom za plikove).“

… Urasli, zadebljali ili lomljivi nokti

„Urasle nokte uvijek treba tretirati profesionalna kozmetičarka ili kozmetičar“, kaže Celine Heil. „Gnojne ili upaljene nokte mora tretirati liječnik.“

… Gljivice na noktima ili stopalima

„Gljivice na noktima mora potvrditi liječnik. Uzima uzorak koji se šalje u laboratorij. Ovisno o tome koliko je bolest napredovala, liječnik može potvrditi prisutnost gljivica.

Ako su zahvaćeni samo dijelovi, možemo ih profesionalno tretirati kod njege stopala. Ako je zahvaćen cijeli nokat ili čak više noktiju, liječnik mora predložiti oblik liječenja. Gljivice na stopalima tretiraju se kremom koju propisuje liječnik“, ističe Celine Heil.

Odgovarajuća obuća ključna je za zdrava stopala. Obratite pažnju da vam cipele dobro pristaju i da pružaju dovoljno potpore vašim stopalima. Preuske ili preširoke cipele mogu uzrokovati bolne točke, plikove ili druge probleme sa stopalima.

Lijepa stopala kod kuće: tri savjeta Madeleine Sommerlat

Uklanjanje mrtvih stanica kože pilingom

Sommerlat posebno preporučuje pilinge: „Uklanjaju mrtve stanice kože i zajamčeno čine kožu stopala mekom i nježnom. Piling-maske za stopala koje djeluju preko noći, također su odlične za kućnu uporabu. Međutim, trebale bi se koristiti najviše jednom mjesečno.“

Prilagodite kremu za stopala individualnim potrebama

„Kao i kod kože lica, najbolje je posavjetovati se sa stručnjacima“, objašnjava Sommerlat. „Ako imate zadebljalu kožu, svakodnevno nanošenje specijalne kreme za pukotine je ključno. Posebno se preporučuju proizvodi sa salicilnom kiselinom i ureom koji djeluju keratolitički, odnosno uklanjaju zadebljalu kožu. Za blago znojenje stopala često se preporučuju kreme koje sadrže klorofil. Kod proizvoda za dijabetičare često se koriste pasji trn i ulje noćurka. Oni njeguju i pomažu koži da obnovi svoju obrambenu funkciju.“

Kupka za stopala s pravim sastojcima

„Kao i kod kreme za stopala, ovdje je važna individualna njega! Ako imate proširene vene ili vam se tekućina zadržava u tkivu, voda ne bi smjela biti pretopla“, ističe Sommerlat. „Sastojci poput eukaliptusa ili mentola hlade i jačaju, dok urea omekšava zadebljalu kožu. Umirujuće kupke za stopala s baznim solima djeluju detoksicirajuće i čine kožu mekom i glatkom. Dodajte kap eteričnog ulja u vodu, opustite se i pustite da se vaša stopala i duša odmaraju.“

Njega stopala kod kuće. Ovi proizvodi dostupni su u dm-u.

Za zdrava stopala

„Mast za ispucanu kožu stopala, 50 ml“ Balea

dostupno u dm online shopu

Uklanja tvrdu i zadebljanu kožu

„Kamen za pete“ von Balea

dostupno u dm online shopu

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.