Active Beauty
Piling za vlasište: što donosi dubinsko čišćenje vlasišta?
vrijeme čitanja: 4 min
HIT ZA KOSU

Piling za vlasište: što donosi dubinsko čišćenje vlasišta?

Zdrava kosa raste iz zdravog vlasišta. Zbog utjecaja okoliša, naslaga proizvoda ili prljavštine, koža na glavi često pati neprimjetno, boli, počinje se perutati ili svrbjeti. Redovit piling vlasišta pritom može biti od pomoći. Ovi savjeti vraćaju naše vlasište u ravnotežu.

Što je piling za vlasište?

Piling za vlasište jednostavan je način dubinskog čišćenja vlasišta i kose jednom tjedno. Vlasište je također koža i treba ga njegovati. Perut i ostaci proizvoda za stiliziranje, poput silikona, lijepe se za našu kosu i vlasište. Štetne čestice iz okoliša i zagađenja zraka također mogu utjecati na vlasište. Čestice zagađivača, poput sitne prašine ili dušikovog dioksida, dolaze iz procesa izgaranja u elektranama ili iz ispušnih plinova. Također, čestice peludi često ostaju na našim glavama. Ova mješavina nečistoća može biti toliko tvrdokorna da je šampon ne može potpuno ukloniti.

Zašto je potrebno dubinsko čišćenje?

Ako se nečistoće i ostaci proizvoda ne uklone temeljito, mogu oštetiti zdravu kosu. Vlasište i kosa izloženi su slobodnim radikalima zbog zagađenja. Oksidativni stres može oštetiti stanične komponente kose, poput proteina i lipida, te narušiti funkciju vlasišta. To se manifestira manjim sjajem i elastičnošću kose te iritacijama vlasišta poput svrbeža.

Koje vrste pilinga za vlasište postoje?

Općenito, pilinge za vlasište dijelimo na kemijske i mehaničke. Ovisno o potrebama vlasišta, može se odabrati odgovarajuća metoda:

  • kemijski pilinzi: kod suhe peruti ili osjetljive kože, kemijski pilinzi su blaži, jer ne sadrže abrazivne čestice. Ova vrsta pilinga nježno uklanja perut i dubinski čisti vlasište. Kemijski pilinzi također mogu regulirati proizvodnju sebuma i pružiti dodatnu hidraciju.
  • mehanički pilinzi: idealni za masno vlasište i masnu perut. Koža se nježno trlja s pomoću piling-čestica od kristala šećera, malih čestica riže, mljevenih koštica marelice, jabuke ili badema, što potiče cirkulaciju. Abrazivne čestice u pilingu nježno uklanjaju naslage na vlasištu.

Saznajte više o suhom vlasištu u ovom članku.

Kako i koliko često treba raditi piling vlasišta?

Piling se nanosi parcijalno na vlažno vlasište i nježno masira. Važno je usredotočiti se na kožu između pramenova kose, a ne na duljine i vrhove. Nakon nekoliko minuta, proizvod se temeljito ispire, a kosa se pere šamponom, maskom i regeneratorom kao i obično. Općenito, piling se ne smije raditi pri svakom pranju kose. Dubinsko čišćenje je važno, ali i pauze kako bi se koža regenerirala i proizvodnja sebuma vratila u ravnotežu. Idealno je raditi piling jednom tjedno.

Koji sastojci su dobri za vlasište?

Prava njega vlasišta ovisi i o sastojcima. Kod kemijskih pilinga koriste se različite kiseline. Kratak pregled:

  • PHA (polihidroksi kiselina) polako prodire u vlasište, pružajući nježno čišćenje. Idealno za vrlo osjetljivo, crveno vlasište.
  • AHA (alfa-hidroksi kiselina) djeluje na površini kože, uklanjajući gornji sloj. U proizvodima za njegu vlasišta, koristi se u kombinaciji s mliječnom i glikolnom kiselinom, učinkovito uklanjajući suhu perut.
  • BHA (beta-hidroksi kiselina) ima svojstva otapanja masti i koristi se kod masnog vlasišta. Također se koristi u njezi lica protiv nečistoća i viška sebuma. Koncentracija za vlasište može biti niža, oko dva posto.

Kod mehaničkih pilinga, abrazivne čestice uklanjaju ostatke i perut s vlasišta trljanjem. Također se koriste njegujući sastojci koji umiruju vlasište:

  • zob i konjski rep djeluju umirujuće, regenerirajuće i intenzivno hidriraju. Ekstrakti zobi smiruju iritacije i jačaju barijeru kože.
  • srčanik i probiotički sastojci pomažu održati zaštitni sloj kože.
  • kora vrbe smanjuje svrbež i pomaže osobama s neurodermitisom da se perut ne pojavljuje brzo.

Može li piling potaknuti rast kose?

  • Da! Ako ostaci proizvoda i prljavština blokiraju folikule dlake, kosa raste sporije i može čak prerano ispasti. Redoviti pilinzi pomažu.

Postoje li nuspojave?

Kao i kod njege kože, vlasište se ne smije prečesto tretirati pilingom ili previše njegovati. Kod vrlo osjetljivog, crvenog ili vlasišta o to može uzrokovati probleme poput upala, malih pukotina ili bolova. U slučaju sumnje, dermatolog može pomoći.

Koje su razlike između pilinga za vlasište i pilinga za kosu?

Piling za vlasište tretira vlasište. Piling za kosu fokusira se na duljine i vrhove kose, uklanjajući ostatke proizvoda za stiliziranje, ostatke tvrde vode ili naslage koje kosu čine beživotnom i teškom. Ovi proizvodi često su manje abrazivni i mogu biti obogaćeni njegujućim sastojcima kako ne bi oštetili kosu. Nanose se na duljine i vrhove kose i potom ispiru.

Ove proizvode za piling vlasišta potražite u dm-u

Nježno uklanja mrtve stanice kože i naslage

„Peeling za vlasište“ Balea Professional

dostupno na dm online shopu

Piling za vlasište i četka

„Design scalp scrub piling za vlasište, 250 ml + coco četka za masažu vlasišta“ KEUNE

dostupno na dm online shopu

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.