Obnavljanje kose: bogata ulja za kosu – za svileni sjaj
Ulje za kosu? Ako vam se kosa brzo masti, treba biti oprezan u odabiru odgovarajućeg ulja za kosu. Objašnjavamo koje je ulje za obnavljanje kose najprikladnije za koju strukturu kose i kako pravo ulje može čak regulirati masnu kosu.
Redovito oblikovanje kose sušilom za kosu, peglom i figarom, kao i bojanje ili vezivanje kose gumicama opterećuju našu kosu iz dana u dan. Bogata njega zatvara oštećenu kutikulu i čini suhu kosu ponovno mekom i podatnom.
Srećom, najbolja njega je potpuno prirodna. S pravim uljem za obnavljanje kose možete lako pobijediti ispucale vrhovime i lomljivu kosu, jer prirodna ulja za kosu djeluju poput tretmana pomlađivanja za sve tipove kose.
Suha, oštećena kosa ponovno postaje podatna, vlasište je opskrbljeno hranjivim tvarima i uspostavljena je prirodna ravnoteža. Čak i liniju kose koja se brzo masti, možete vratiti u ravnotežu pravim uljima za kosu.
Sadržaj
Obnavljanje kose: što mogu učiniti ulja za kosu
Obnavljanje masne kose uljem za kosu?
Koje ulje koristiti za koji tip kose?
Obnavljanje kose: 6 najboljih ulja za kosu
Obnavljanje kose: najbolji savjeti za korištenje ulja za kosu
Obnavljanje kose: što mogu učiniti ulja za kosu
Ulja za kosu dio su svakodnevne rutine njege stoljećima u Ayurvedi, indijskoj znanosti o ljepoti i zdravlju. Mazanje vlasišta i kose prije pranja uklanja mrtve stanice kože, potiče prokrvljenost i rast kose te osigurava sjaj i gipkost.
Povećanje vlažnosti kose: ulja za kosu popravljaju i zaglađuju strukturu kose. Lomljiva područja su popunjena i kosa je hidrirana. Neposlušna i suha kosa postaje podatna, elastična i lako se raščešljava.
Obnavljanje masne kose uljem za kosu – je li moguće?
Masna kosa može nestati korištenjem odgovarajućih ulja za kosu, jednako kao i suho vlasište, perut ili svrbež. Osobito suha, oštećena kosa često uzrokuje višak sebuma u vlasištu. Kosa se brzo masti, dok pramenovi ostaju suhi i lomljivi. Vlasište svrbi ili stvara perut.
Ulja za kosu opskrbljuju vlasište važnim hranjivim tvarima, a ostatak kose vlagom. Tako se može uspostaviti ravnoteža u vlastitoj proizvodnji sebuma u tijelu.
Koje ulje koristiti za koji tip kose?
Kad je riječ o uljima, u osnovi se razlikuju tzv. suha i ulja koja nisu suha. Ulja koja ne isušuju, prilično su gusta i ne ispiru se tako lako kao suha ulja.
Osnovno pravilo je: ako imate tanku, ravnu ili masnu kosu, trebali biste koristiti suha ulja. To uključuje arganovo ulje ili ulje jojobe.
Ulja koja ne isušuju uključuju ulje pšeničnih klica, kokosovo ulje ili ricinusovo ulje. Ova su ulja posebno prikladna za gustu kosu i prirodne kovrče.
Obnavljanje kose: 6 najboljih ulja za kosu
Arganovo ulje daje kosi sjaj i vlažnost. Zahvaljujući omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, okružuje kosu i stvara zaštitni film. Sprečavaju se pucanje vrhova i lomljiva kosa te se potiče rast kose.
Jojobino ulje: zaglađuje vrhove i osigurava gipkost. Posebno pogodno za glatku, finu kosu, ovo brzo upijajuće ulje zatvara ogrubjelu kutikulu. 1-2 kapi nanesene na vrhove suhoj kosi vraćaju sjaj.
Bademovo ulje: hrani kosu i potiče njen rast. Vlaži kosu i vraća elastičnost dužini, sprečavajući nova oštećenja. Biotin koji sadrži, potiče rast kose i osigurava sjaj.
Ulje pšeničnih klica: jača korijen i pomaže protiv prhuti. Bogato je proteinima, mineralima i vitaminima. Time štiti kosu od štetnih utjecaja iz okoline i UV-zraka te joj daje obilje vlage. To čini ulje pšeničnih klica savršenom njegom nakon sunčanja. Naneseno izravno na vlasište, pomaže protiv prhuti.
Kokosovo ulje: stvara zaštitni film oko kose koji sadrži lagani UV-filter. Posebno je pogodan za gustu, valovitu kosu. Kao noćna maska, vitamin E i laurinska kiselina reguliraju brzo mašćenje i pomažu kod opadanja kose.
Ricinusovo ulje: zahvaljujući svojim vrijednim sastojcima, ricinusovo ulje je pogodno za sve tipove kose. Za suzbijanje prhuti umasirajte 1-2 kapi u vlasište i ostavite preko noći. Kod njege vrhova, ricinusovo ulje je učinkovito protiv ispucalih vrhova.
Obnavljanje kose: najbolji savjeti za korištenje ulja za kosu
Nanošenje ulja za obnavljanje kose prije pranja:
Za jako oštećenu kosu i za intenzivniji učinak preporučuje se tretman obnavljanja kose uljima za kosu na suhoj kosi prije pranja. Tanka kosa koja se lako masti, posebno će imati koristi od tretmana uljem prije pranja.
Da biste to učinili, rasporedite ulje od vlasišta do vrhova i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Vlasište se potom može snažno izmasirati. Zatim isperite mlakom vodom i šamponom te završite ispiranjem hladnom vodom.
Za intenzivan tretman ulje se može ostaviti i preko noći. Da biste to učinili, umotajte nauljenu kosu (i jastuk) u ručnik. Ujutro isperite šamponom i hladnim balzamom.
Primjena za obnavljanje kose nakon pranja
Ako imate kovrčavu kosu, ulja za kosu možete koristiti i na vlažnoj kosi nakon pranja, jer tako pružaju optimalnu vlažnost i bogatu njegu.
Malu količinu ulja rasporedite između dlanova i po još mokrim vrhovima. Upozorenje: ulje nemojte utrljati u kosu jer ćete tako dodatno ogrubjeti strukturu kose.
Oprez: nemojte kosu izlagati toplini dok je nauljena.
Važno je ne sušiti kosu niti ravnati nakon korištenja ulja. Pretjerana toplina na nauljenoj kosi oštetila bi strukturu kose.
Povremena primjena za obnavljanje kose
Za dodatnu dozu sjaja i njege, malu količinu ulja možete povremeno nanijeti i na suhu kosu. To osigurava njegovane vrhove nakon stiliziranja i zatvara ogrubjeli sloj kutikule pojedinačnih vlasi.