Prijateljstvo: Obitelj koja se bira?
Tijekom života upoznat ćemo puno prijatelja, a neki će nas pratiti zauvijek. Zašto su naši najstariji prijatelji često najbolji – i kada je bolje prekinuti prijateljstvo.
Prijatelji su obitelj koju si možete izabrati, tako kažu. Jer dobra prijateljstva ne obogaćuju samo naš život. Ona nam pružaju oslonac i u teškim vremenima. Stoga se neke mlade majke boje da s djetetom ne izgube svoje prijatelje. I znanstvene studije su pokazale da su prijateljstva važna i za naše zdravlje i naše srce: Dobri prijatelji, naime, smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti i depresija. I uz to: Prijatelji pomažu i kod razgradnje stresa.
Jasno je: Što dulje poznajemo svoje prijatelje, to je često i prisniji odnos jednog prema drugome. No, naši najstariji prijatelji nisu nam često samo najdraži zbog zajedničkih uspomena i doživljaja. S godinama se prije svega mijenja naša predodžba o prijateljstvu što je zaključeno istraživanjima u različitim kulturama. Ako se krug prijatelja s godinama smanjuje, to nikako nije razlog za zabrinutost. Nasuprot: Kvaliteta međuljudskih odnosa tada nam postaje važnija od kvantitete u mlađim godinama.
Evolucija prijateljstva
Vjerojatno se razlog ne krije previše u sve kraćem vremenu za život, kako se to dugo smatralo s psihološkog aspekta. Štoviše, iza toga bi se mogli kriti evolucijski razlozi kako su doznali istraživači tijekom jedne studije s čimpanzama u divljini. U njihovim promatranjima su se oslikavali uzorci u ophođenju s prijateljstvima koji sliče našima: Starije čimpanze su tako znatno više vremena provodile s jedinkama svoje vrste s kojima su razvili višegodišnji odnos. Razlog tome: Na te su se prijatelje kod međusobne njege krzna najviše mogli pouzdati.
Čemu i brojni, površni prijatelji koji su dobri za tulumarenje, ali kada je riječ o njezi krzna – ili u našem slučaju više – važnim životnim odlukama?
Zato se isplati s vremenom preispitati svoja prijateljstva. Je li međusobno davanje i uzimanje u balansu? Spoznaja da međusobna spona više nije ista kao prije može, doduše, biti bolna, ali i oslobađajuća. Kada je onda bolje prekinuti prijateljstvo: Za to postoji nekoliko znakova.
5 razloga za prekid prijateljstva
-
Prijateljstvo je jednostrano i opterećeno
Vi ste ona strana koja se uvijek kod nje ili njega javi? Kada se dogovorite za kavu, razgovarate samo o problemima druge strane? Onda definitivno nedostaje ravnoteže.
-
Druga strana se ne veseli za Vas
Je li Vaš prijatelj ili Vaša prijateljica često zavidna, bilo na Vašu vezu, Vašu karijeru ili druga prijateljstva? Onda je problem nedostatno cijenjenje.
-
Nema više povjerenja
Ne možete više jedno drugom povjeriti stvari koje Vas opterećuju ili tajne? Ako zbog nedostatnog povjerenja ne želite razgovarati o onome što Vam je na duši, onda prijateljstvo više baš i nema smisla.
-
Održavate kontakt samo iz navike
Redoviti sastanci za Vas su postali samo obvezni termini? Osim toga nemate si puno toga za reći i nije Vam stalo do toga da se češće vidite? Tako prijateljstvo polako ali sigurno postaje pusto poznanstvo.
-
Imate različite vrijednosti i predodžbe
Vi ste se dalje razvili ili se druga strana promijenila s vremenom? Onda su potrebni tolerancija i prihvaćanje s obiju strana. Ako se više ne možete povezati, bolje je da svatko krene svojim putem.