Active Beauty
Mala znanost o travama: Sami si miješajte kozmetiku
vrijeme čitanja: min
Izrada vlastite prirodne kozmetike apsolutno je u trendu. I jednostavno je!

Mala znanost o travama: Sami si miješajte kozmetiku

Domaća organska kozmetika košta samo pola sata mjesečno i ne traži puno posla. Posebice zato što se najvažniji sastojci mogu naći na livadi, u vrtu i na balkonu, kako objašnjava pedagogica za biljke Elisabeth Schaider.

Vještice za biljke legendarne su figure. Kopaju noću i u magli ljekovite biljke, obično usred guste šume, a najbolje u punom mjesecu. Klišej koji nema puno veze s modernom botanikom, kaže pedagogica za zelenu kozmetiku i biljke Elisabeth Schaider: „Zapravo se cvijeće i bilje bolje sakupljaju po lijepom vremenu, idealno kada je bilo suho tri ili četiri dana. Upravo tu se esencijalna ulja mogu najbolje razviti.“ Doba dana igra ulogu, ali mjesec ne. „Prijepodne, nešto prije što podnevno Sunce previše ne zagrije“, kaže stručnjakinja, „najbolje je vrijeme berbe za većinu biljaka.“

Prirodna je kozmetika “mačji kašalj” za izradu

Od 2015. godine Schaider upravlja platformom wildwuchsnatur.at s misijom pojednostavljenja ulaska u domaću organsku kozmetiku i podizanja svijesti o prirodnom blagu koje se nalazi ispred naših vrata. Postoje i razni tečajevi na kojima svatko nešto nauči, od mališana do iskusnog travara. „Mnogi su zaboravili koristiti biljke“ kaže Schaider, „to moramo promijeniti.“

Mnogi koji su zainteresirani pristupe temi previše komplicirano. „Ne trebaju vam skupa oprema ili složene knjige recepata“, kaže agronom i biljni znanstvenik. Uobičajene vrtne biljke i nekoliko osnova iz drogerije, poput visokokvalitetnog maslinovog ulja, kokosovog ulja, sode ili meda, već su dovoljni za miješanje odličnih proizvoda za njegu. Posude za kuhanje, staklenke za džem ili boce za flaširanje većina ionako ima kod kuće.

Vlastita kozmetika košta 30 minuta mjesečno

Potrebno vrijeme mnogo je manje nego što mislite. Elisabeth Schaider ne treba više od pola sata mjesečno da pripremi vlastitu njegu. Početnici mogu naučiti najvažnija pravila i recepte u petosatnim osnovnim tečajevima.
Činjenica da se potražnja za tim tečajevima sve više povećava, ima veze s nekoliko trendova koji, prema Zukunftsinstitutu, određuju našu dob. To uključuje potragu za individualnošću, povećanu svijest o okolišu i zdravlju te radost kreativnosti i stvaranja. Povrh svega, ljudi koji provode puno vremena pred računalom u profesionalne svrhe vole se koristiti fizičkim aktivnostima kao što su vrtlarstvo, skupljanje bilja i (kozmetičko) kuhanje kao ravnotežu. Ako pritom nastaju održivi proizvodi koji vas čine lijepima od glave do pete, još bolje!

Ljepota s prozora

Ali gdje možete pronaći prikladne sastojke koji maze kosu, kožu i tijelo? „Svugdje“, uvjerena je stručnjakinja Schaider. Ne morate proći kroz udaljena šumska područja ili opljačkati tropske vrtove. Mnogo aktivnih sastojaka možete lako uzgajati kod kuće, čak i ako imate samo mali balkon ili prozorsku dasku. „U jesen je kuhinjsko bilje poput kadulje, limuna, paprike i čuvarkuće izvrsno za kozmetičke recepte“, kaže Schaider. „Oni kojima je na raspolaganju pravi vrt sada mogu brati jabuke, bundeve, tikvice, mrkvu, jesenju malinu ili vrtne biljke poput ruža, heljde i nevena. I trputac i kopriva još uvijek se nalaze na mnogim livadama i imaju nevjerojatan učinak.“

Pravilo je da se rabe one biljke za njegu koju biste željeli imati i na svom tanjuru i, prije svega, koje možete prepoznati bez svake sumnje.

Jednom kada se željeni sastojci sjedine, odmah se obrađuju ili suše za kasnije. U tu svrhu, Schaider stavlja lanenu tkaninu preko stalka za sušenje i velikodušno polaže prikupljeno blago. Obično je nekoliko dana dovoljno na toplom, od svjetlosti zaštićeno mjestu da bi se uklonila vlaga iz bilja. Između toga okreće se nekoliko puta.

Ako je sve potpuno osušeno, lišće se pažljivo uklanja. U zatvorenom spremniku, koji ih štiti od štetočina i vlage, biljke su spremne za upotrebu tijekom cijele godine. Prikladno kao mjesto za odlaganje svaki je kutak gdje je suho i tamno i postoji relativno stalna sobna temperatura.
Međutim, gotovu prirodnu kozmetiku treba bolje čuvati u hladnjaku, jer ne sadrži konzervanse. „Neke osnove njege tako su brze i jednostavne da ih je moguće svježe miješati prije upotrebe“, kaže Elisabeth Schaider, otkrivajući neke svoje omiljene recepte.

Krema od nevena

Sastojci:
1 šaka svježeg
cvijeća nevena
200 ml maslinova ili
suncokretova ulja
20 grama pčelinjeg voska (od pčelara)

Priprema:
U loncu zagrijte ulje, dodajte cvjetove i pirirajte. Kratko zakuhajte i lagano kuhajte 30 minuta. Isključite peć, ostavite pokriveno 24 sata. Sutradan ponovno zakuhajte i ostavite da se pirja 30 minuta na laganoj vatri. Filtrirajte ulje i zagrijte pčelinjim voskom u loncu dok se ne otopi. Dobro promiješajte i prelijte u staklenku.
Savjet:
Mast je stabilna 6 mjeseci na sobnoj temperaturi i nudi brzu pomoć kod nadražene, suhe kože, rana, upala ili kao balzam za usne. Pogodno i za bebe!

Tekući dezodorans od jabuke

Sastojci:
2 žlice osušene naribane jabuke
100 ml kuhane vode
1 prstohvat cimeta
1 prstohvat sode bikarone
1/2 usitnjene
mahune vanilije

Priprema:
Pomiješajte sastojke i ostavite u hladnjaku preko noći. Zatim procijedite, napunite tekućinu u maloj boci s sprejevima i čuvajte u hladnjaku. Drži oko 2-3 tjedna. Savjet: Odličan je i kao osvježavajući tonik.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Pokušajte s drugim pojmovima za pretraživanje.